fot. PAP/Jacek Turczyk

W Baranowie odbyło się referendum ws. budowy CPK

Mieszkańcy gminy Baranów decydowali w niedzielę, czy na terenie ich gminy powinien powstać Centralny Port Komunikacyjny.

Mieszkańcy odpowiedzieli w referendum na dwa pytania:

  1. Czy chce Pan/Pani budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w gminie Baranów?
  2. Czy Pana/Pani zdaniem są one korzystne dla mieszkańców?

Wielu mieszkańców gminy Baranów sprzeciwiało się powstaniu Portu na terenie ich gminy. Nie zgadzali się oni m.in. z wycenami odszkodowań dla osób, które stracą grunty na rzecz budowy obiektu.

Odszkodowania te będą godne i dokładnie oszacowane – uspokaja szef resortu infrastruktury i budownictwa minister Andrzej Adamczyk.

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać na ok. 3 tys. hektarów gruntów. Gmina Baranów okazało się strategicznie najlepszym miejscem dla tego przedsięwzięcia. Według wielu ekspertyz pomoże ono w znaczący sposób odciążyć ruch lotniczy na Okęciu.

– Także te ekspertyzy, które były zlecane za rządów PO, mówią jednoznacznie – przeniesienie ruchu cywilnego z Warszawy do nowego portu lotniczego jest nie tylko dobre dla sektora lotniczego, nie tylko dobre dla lotnictwa w Polsce, ale jest też dobre dla warszawiaków – powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild.

Samo położenie naszego kraju w sensie lotniczym jest doskonałe. Taki obiekt jest w Polsce potrzebny – zaznaczył ekspert lotniczy Andrzej Wardziak.

– W naszym promieniu oddziaływania jest i cała Europa Zachodnia i jeszcze znaczna część Azji – wskazał Andrzej Wardziak.

Do głosowania w niedzielnym referendum uprawnionych było ok. 4 tys. osób. Wyniki głosowania będą znane jeszcze w niedzielę.

TV Trwam News/RIRM

drukuj