MSZ: szef polskiej dyplomacji z wizytą w Sztokholmie

Minister Jacek Czaputowicz udaje się z wizytą do Sztokholmu, gdzie w poniedziałek 18 czerwca weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Rady Państw Morza Bałtyckiego. Następnego dnia szef polskiej dyplomacji będzie uczestniczył w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, nordyckich i bałtyckich (format V4+NB8) – poinformowało MSZ.

Głównymi tematami spotkania ministrów spraw zagranicznych Rady Państwa Morza Bałtyckiego, które odbędzie się 18 czerwca w Sztokholmie na zakończenie szwedzkiej prezydencji w organizacji, będą przyszłość współpracy w formatach wielostronnych, a także obecna sytuacja polityczna w regionie Morza Bałtyckiego.

Podczas spotkania zaplanowano rozmowy na temat sytuacji politycznej w regionie, przyszłej roli Rady Państw Morza Bałtyckiego (RPMB), jak również dotychczasowych osiągnięć współpracy w tym formacie. Przewidziana jest także prezentacja raportu Grupy Mędrców Rady „Vision for the Baltic Sea Region beyond 2020. Report by the Council of the Baltic Sea States Vision Group”, zawierającego możliwe kierunki reformy organizacji. Na zakończenie oficjalnej części spotkania planowane jest przyjęcie Deklaracji Sztokholmskiej oraz przekazanie prezydencji w RPMB Republice Łotewskiej.

Natomiast celem szóstego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, nordyckich i bałtyckich (format V4+NB8), które odbędzie się w Sztokholmie we wtorek 19 czerwca, będzie zacieśnienie współpracy regionalnej na osi Północ-Południe.

Współgospodarzami spotkania będą szefowa szwedzkiej dyplomacji Margot Wallström – z racji sprawowania przez to państwo przewodnictwa w grupie NB8 – oraz szef dyplomacji Węgier Péter Szijjártó, reprezentujący prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. Ministrowie omówią kwestie wschodnie, politykę bezpieczeństwa, w tym przygotowania do Szczytu NATO, relacje transatlantyckie, bezpieczeństwo energetyczne regionu oraz bieżące kwestie agendy europejskiej.

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych w formacie V4+NB8 poprzedzą konsultacje w gronie szefów delegacji państw Grupy Wyszehradzkiej.

MSZ/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl