fot. PAP/EPA

Min. J. Czaputowicz: Na razie nie zmieniamy decyzji ws. konsula w Norwegii

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział dziennikarzom w Brukseli, że Polska nie zmienia na razie decyzji dotyczącej odwołania polskiego konsula z Norwegii, co zaplanowano na 30 czerwca, mimo że Norwegia chciałaby, aby został on odwołany wcześniej.

Minister zaznaczył, że strona polska jest w kontakcie ze stroną norweską; Polska chciałaby, aby konsul opuścił stanowisko 30 czerwca, a Norwegia – żeby stało się to wcześniej.

„Zobaczymy, czy jest tutaj pole do rozmów. Na razie naszej decyzji nie zmieniamy odnośnie do terminu odwołania” – wskazał minister.

W poniedziałek wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk poinformował, że przy wsparciu szeregu państw Unii Europejskiej i jej przedstawicielstwa w Oslo Polska prowadzi dialog z władzami Norwegii w sprawie wydalenia polskiego konsula Sławomira Kowalskiego.

Norweskie MSZ poinformowało pod koniec stycznia, że zdecydowało o wydaleniu z Norwegii polskiego konsula. Polski dyplomata znany jest z walki z urzędem Barnevernet o prawa polskich dzieci. Według rzeczniczki norweskiego MSZ „przyczyną decyzji o wydaleniu jest niezgodna z rolą dyplomaty działalność konsula w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych”.

Jacek Czaputowicz zdecydował o pozostaniu konsula na stanowisku do końca upływającej w czerwcu br. kadencji.

„MSZ pozytywnie ocenia pracę Konsula” – napisał w poniedziałek na Twitterze Wawrzyk.

„Przy wsparciu szeregu państw UE i jej przedstawicielstwa w Oslo prowadzimy w tej sprawie dialog z władzami Norwegii” – poinformował wiceminister.

Pod koniec stycznia polskie MSZ poinformowało PAP, że nie otrzymało formalnego stanowiska strony norweskiej w sprawie jej rzekomego wezwania do odwołania Kowalskiego. Resort oświadczył również, że „stoi na stanowisku, że zarzuty strony norweskiej wobec pracy konsula Kowalskiego są nieuzasadnione”.

„Resort spraw zagranicznych dobrze ocenia pracę konsula w Norwegii, w szczególności jeśli chodzi o jego działania na rzecz obrony interesów polskich rodzin” – zaznaczono.

Z doniesień mediów wynika, że decyzję o wydaleniu polskiego konsula podjęto po incydencie, który miał miejsce kilka miesięcy temu w mieście Hamar, kiedy to polskim rodzicom odebrano czwórkę dzieci. Na udostępnionym w sieci nagraniu widać, jak konsul wraz z matką próbują spotkać się z umieszczonymi w ośrodku dziećmi. Urzędniczki odmówiły widzenia konsulowi i – twierdząc, że był agresywny – wezwały policję, która po kilkunastu minutach usunęła go z budynku. Kowalskiemu zarzucono m.in. że przeszkadza w pracy publicznej placówki oraz nie stosuje się do poleceń policji.

Na nagraniu widać, jak interweniująca policjantka zwraca uwagę Kowalskiemu, że ma tylko jedną szansę, aby opuścić budynek, a jeśli tego nie zrobi – zostanie wyprowadzony. Konsul odpowiedział jej na to, że podlega ochronie immunitetu dyplomatycznego.

Kowalski, który jest kierownikiem wydziału konsularnego w ambasadzie RP w Oslo, udzielił pomocy 150 polskim rodzinom w związku ze sprawami o odebranie dzieci przez Barnevernet, czyli norweski ośrodek zajmujący się ochroną praw dzieci.

W 2016 roku Kowalski został „Konsulem Roku” w konkursie organizowanym przez polskie MSZ „za adekwatne działania i umiejętną współpracę ze stroną norweską w sprawach małoletnich obywateli polskich, znajdujących się pod opieką miejscowych służb socjalnych”.

PAP/RIRM

drukuj