fot. twitter/MSZ

Szef MSZ udaje się w przyszłym tygodniu do Arabii Saudyjskiej i do Singapuru

W dniach 23-27 kwietnia szef MSZ Jacek Czaputowicz będzie przebywał z wizytą w Arabii Saudyjskiej oraz w Singapurze. Głównymi tematami rozmów będzie dwustronna współpraca gospodarcza i wojskowa a także kwestie międzynarodowe – poinformowały służby prasowe MSZ.

W trakcie jednodniowego pobytu w Królestwie Arabii Saudyjskiej szef polskiego MSZ spotka się m.in. z saudyjskim ministrem spraw zagranicznych Ibrahimem Al Assafem, a także jego zastępcą Adelem Al Jubeirem – poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ w komunikacie przekazanym PAP.

Jak podał resort, głównymi tematami rozmów będą: pogłębienie relacji dwustronnych, rozwój współpracy gospodarczej, wojskowej i pomocowej. Poruszone zostaną także aktualne kwestie międzynarodowe, w tym perspektywa realizacji postanowień warszawskiego spotkania ministerialnego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Konferencja dotycząca Bliskiego Wschodu odbywała się w Warszawie w dniach 13-14 lutego. Wzięły w niej udział delegacje z kilkudziesięciu krajów. Wśród głównych zagadnień dyskutowanych podczas spotkania znalazły się: konflikt bliskowschodni, a także konflikty w Syrii i Jemenie, problemy humanitarne w regionie, proliferacja broni masowego rażenia, terroryzm, zagrożenia hybrydowe oraz bezpieczeństwo energetyczne. W konferencji uczestniczył m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, sekretarz stanu USA Mike Pompeo i premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Natomiast w trakcie wizyty w Republice Singapuru, Czaputowicz spotka się z singapurskim szefem dyplomacji Vivianem Balakrishnanem, a także z Karstenem Warnecke – dyrektorem wykonawczym Asia-Europe Foundation, organizacji non-profit, której celem jest promowanie wzajemnego zrozumienia i współpracy między ludnością Azji i Europy.

Szef polskiego MSZ odbędzie również rozmowy z przedstawicielami zarządów Agencji ds. Nauki, Technologii i Badań oraz spółki PSA International.

Czaputowicz wygłosi także wykład w hotelu Fullerton pt. „Poland’s Perspective on the European Union, Asia, and the Rules-Based International System” w ramach cyklu organizowanego przez brytyjski think-tank IISS – Asia.

Przy okazji swojego pobytu w Singapurze szef polskiego MSZ weźmie też udział w przyjęciu z okazji Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja, zorganizowanym przez Ambasadę RP w Singapurze.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl