fot. PAP/Radek Pietruszka

A. Duda: Bardzo wysoko oceniam expose szefa MSZ

Prezydent Polski Andrzej Duda wysoko ocenia wystąpienie szefa MSZ Jacka Czaputowicza na temat polityki zagranicznej rządu na rok 2018. Minister spraw zagranicznych wyczerpał „praktycznie wszystkie wątki” – podkreślił prezydent.

Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego przysłuchiwał się w Sejmie expose ministra spraw zagranicznych. Wystąpienie trwało ponad godzinę.

Prezydent Andrzej Duda z zadowoleniem przyjął fakt, że prof. Jacek Czaputowicz mówił o współdziałaniu władz państwowych w zakresie polityki zewnętrznej.

Co mnie ogromnie ucieszyło – bardzo silne podkreślenie na samym początku wystąpienia – bardzo ważnego dla mnie elementu polityki zewnętrznej, jaką powinno prowadzić państwo – a mianowicie współdziałania pomiędzy organami prowadzącymi tę politykę – współdziałania prezydenta z premierem, ministrem spraw zagranicznych i kilkukrotnie podkreślana rola parlamentu w budowania tych relacji międzynarodowych, a więc pokazanie całego spektrum władz, które mają tutaj jeden program prowadzący spójną, skorelowaną politykę zagraniczną. Muszę powiedzieć, że podkreślenie tego uważam za jeden z bardziej wartościowych elementów tego wystąpienia – podkreślał Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił także uwagę na trzy wątki, jakie znalazły się w wystąpieniu szefa MSZ. Andrzej Duda, przytaczając tezy z expose ministra, podkreślił, że UE powinna być wspólnotą wolnych państw, niepodzieloną na wiele prędkości.  Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego odniósł się też do kwestii bezpieczeństwa. Jak mówił, współpraca w dziedzinie obronności UE powinna odbywać się w absolutnej synchronizacji z naszą obecnością w NATO.

RIRM/TV Trwam News

drukuj