fot. PAP/Tomasz Gzell

Zagraniczne media zaskoczone wynikiem Andrzeja Dudy

Zagraniczne media są zaskoczone dobrym wynikiem Andrzeja Dudy. Agencja Reuters wskazuje, że batalia o urząd prezydenta to tak naprawdę próba  generalna przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. „Polskie wybory prezydenckie wchodzą  w drugą turę” – podsumowuje brytyjska BBC.

Europejskie media są wyraźnie zaskoczone wynikiem I tury i straszą swoich odbiorców Andrzejem Dudą.  Dla niemieckich mediów dobry wynik kandydata Prawa i Sprawiedliwości to duża niespodzianka. Niemiecki dziennik „Die Welt” pisze o porażce urzędującego prezydenta. „Frankfurter Allgemeine Zeitung” z kolei podkreśla, ze niedzielny wynik I tury, to ostrzeżenie dla obozu rządzącego.

Kontrolowana przez Gazprom rosyjska telewizja NTV ocenia, że wpływ na wynik Bronisława Komorowskiego miał  jego stosunek do wydarzeń na Ukrainie. Włoski dziennik „Coriere de la Sera”  określił Andrzeja Dudę jako  reprezentanta „nacjonalistyczno-populistycznej prawicy”.  Z kolei włoska agencja Ansa podkreśla, że Andrzej Duda reprezentuje „eurosceptyczną prawicę”.

Dla amerykańskich środków przekazu wybory w Polsce zostały prawie niezauważone. Jedna z nielicznych wzmianek to korespondencja gazety „The Wall Street Journal”. Gazeta pisze, że słaby wynik  urzędującego prezydenta to zły zwiastun  dla Platformy Obywatelskiej przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj