fot. prezydent.pl

[TYLKO U NAS] Prezydent A. Duda: Nasze wartości chrześcijańskie są absolutnym fundamentem polskiej mentalności. Należą do fundamentu polskości

Nasze wartości chrześcijańskie są absolutnym fundamentem polskiej mentalności. Należą do absolutnego fundamentu polskości. Są elementami naszej kultury, tradycji i pewnego wychowania – mówił w czwartkowym programie „Rozmowy Niedokończone” na antenie TV Trwam i Radia Maryja prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wskazał, że współczesne imponderabilia to przede wszystkim „wolna, suwerenna, niepodległa Ojczyzna, to jest ta absolutnie podstawowa wartość”.

Powstała przez to, że przyjęliśmy chrzest. Powstała przez to, że staliśmy się państwem chrześcijańskim, a więc dołączyła do wielkiej wspólnoty Zachodu, przez to staliśmy się kulturowo częścią cywilizacji zachodniej, cywilizacji chrześcijańskiej, cywilizacji opartej także na dorobku filozofii greckiej, na dorobku rzymskiego antyku. To jest jedna z wielkich wartości, to na tym wyrosło polskie państwo – powiedział prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że kiedy państwo polskie było napadane i niszczone – Polacy potrafili przetrwać.

– Dzięki czemu mieli przetrwać? No właśnie dzięki swojej tradycji, która trwała w rodzinach. Dzięki temu, że Kościół stał zawsze przy narodzie i pilnował jego spraw, wspierał go, pielęgnował język, jak trzeba było pomagał powstańcom, ukrywał ludzi, którzy byli ścigani, przemycał polską literaturę, księża ryzykowali życie. Te instytucje Kościoła czy same Kościoły, czy domy parafialne, były takimi miejscami, takimi azylami bardzo często, gdzie trwała patriotyczna Polska nawet wtedy, kiedy nie było jej na mapie czy wtedy, kiedy była zniewolona przez komunistów. To były te oazy, gdzie prawdziwą polskość mimo tropienia przez nieprzyjaciół, wrogów, można było kultywować – zwrócił uwagę prezydent.

Gość TV Trwam i Radia Maryja prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Polacy są wychowani na fundamencie chrześcijaństwa.

– Nasze wartości chrześcijańskie są absolutnym fundamentem polskiej mentalności. Należą do absolutnego fundamentu polskości. Są elementami naszej kultury. Są elementami naszej tradycji. Są elementami pewnego wychowania. To jest coś, czego gdyby Polacy, gdyby polski naród próbował się wyrzec, to rzeczywiście postawi pod znakiem zapytania swoją egzystencję, jako wspólnoty. O tym jestem przekonany. Prawdopodobnie postawi pod znakiem zapytania swoją egzystencję, jako pewien byt państwowy – zauważył prezydent RP.

– Żeby było państwo, to musi być naród, który w tym państwie żyje i on musi być rzeczywiście wspólnotą, musi mieć ten wspólny trzon, wspólny pień, wspólne korzenie. (…) Nie możemy pozwolić sobie tego odebrać i absolutnie nie możemy pozwolić tego zniszczyć. Jeżeli to zostanie zniszczone, to prawdopodobnie my zostaniemy zniszczeni. To jest coś, przed czym musimy się stanowczo bronić. Myślę, że jak do tej pory bronimy się skutecznie od 1052 lat – stwierdził.

Prezydent Andrzej Duda zaakcentował, że jednym z najważniejszych elementów naszej kultury jest religia.

– Cywilizacja europejska właśnie na tych fundamentach jest zabudowana. Dopóki my jesteśmy rzeczywiście także na tych fundamentach oparci, dopóty faktycznie jesteśmy częściom tej najlepszej, najlepiej pojętej cywilizacji europejskiej. Powinniśmy być z tego dumni – podkreślił prezydent RP.

RIRM

drukuj