Fot. PAP/Paweł Supernak/Leszek Szymański/Jacek Turczyk/

[TYLKO U NAS] Prezydent A. Duda: Zostały podjęte rozmowy, by jednak wspólnie i spokojnie przejść w marszu. Potwierdzili to szefowie MSWiA oraz MON

Wiem, że są prowadzone, w środę na pewno zostały podjęte, rozmowy dotyczące tego, żeby jednak wspólnie i spokojnie przejść. Mówił mi o tym minister Joachim Brudziński, potwierdzał także minister Mariusz Błaszczak, bo rozmawiałem i z jednym, i z drugim panem ministrem. Liczę na to, że ta sprawa pomyślnie się rozwiąże – zaznaczył Prezydent RP Andrzej Duda w czwartkowych „Rozmowach niedokończonych” w TV Trwam i Radiu Maryja.

Szef państwa polskiego podkreślił, że ogłoszenie państwowego marszu nie jest kwestią akceptacji decyzji prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

– Jestem Prezydentem Rzeczypospolitej, mam w związku z tym swoją odpowiedzialność, premier ma swoją odpowiedzialność, ministrowie mają swoją. Nie możemy udawać, że nie ma faktów. Fakt jest taki, że decyzja została wydana i fakt jest taki, że była to decyzja, która zdelegalizowała marsz – zakazała marszu. Jeżeli na to odpowiedź środowisk narodowych jest: „I tak pójdziemy” – to oznacza, że będziemy mieli do czynienia z permanentnym naruszeniem prawa w dniu 11 listopada, w okresie w którym taki marsz miałby przechodzić. Nie możemy (…) nad tym przejść do porządku dziennego i nie przeszliśmy. Natychmiast przeszliśmy do działań, jakie znajdowały się w zakresie naszych kompetencji i możliwości w tym stanie faktycznym i prawnym, z którym mieliśmy w tamtym momencie do czynienia – wskazał Andrzej Duda.

Prezydent Polski zwrócił uwagę, iż zostały podjęte rozmowy ze środowiskami skupionymi wokół organizacji Marszu Niepodległości, aby przejść wspólnie ulicami Warszawy.

– Wiem, że są prowadzone, w środę na pewno zostały podjęte, rozmowy dotyczące tego, żeby jednak wspólnie i spokojnie przejść. Mówił mi o tym minister Joachim Brudziński, potwierdzał także minister Mariusz Błaszczak, bo rozmawiałem i z jednym, i z drugim panem ministrem. Liczę na to, że ta sprawa pomyślnie się rozwiąże. Liczę też na to, że te środowiska (związane z organizacją Marszu Niepodległości – red.) będą na tyle odpowiedzialne, żeby nie psuć Polakom tej wspaniałej uroczystości, jakim jest święto 11 listopada i pójść spokojnie we wspólnym radosnym marszu, w którym każdy będzie miał prawo iść pod biało-czerwonym sztandarem – wspólnie i z uśmiechem – mówił gość TV Trwam i Radia Maryja.

RIRM

drukuj