fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Prezydent A. Duda: Z pedofilią musimy walczyć bezwzględnie i wszędzie

Jedno jest pewne. Z pedofilią musimy walczyć bezwzględnie i wszędzie – napisał w poniedziałek na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda odniósł się w poniedziałek na Twitterze do dokumentu nt. pedofilii w kościele pt. „Tylko nie mów nikomu”.

„Film robi wrażenie. Jedno jest pewne. Z pedofilią musimy walczyć bezwzględnie i wszędzie” – podkreślił prezydent.

„Wszędzie tam, gdzie osoba dorosła może w ohydny sposób skrzywdzić dziecko. Szkoła, kolonie, harcerstwo, oaza, inne organizacje. Zero tolerancji! Patrz uważnie! Rozmawiaj ze swoim dzieckiem!” – zaapelował prezydent.

W sobotę na oficjalnym profilu Tomasza Sekielskiego na kanale YouTube premierę miał dokument pt. „Tylko nie mów nikomu”, w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

W dwugodzinnym dokumencie Sekielskiego znalazły się m.in. wywiady z ofiarami księży, zapis konfrontacji ofiar i księży, rozmowy z psychologiem i prawnikami. Można zobaczyć zdjęcia bohaterów sprzed lat, kamera towarzyszy im w podróżach do miejsc, w których – jak opisują – dochodziło do molestowania.

W przesłanym w sobotę PAP oświadczeniu prymas Polski ks. abp Wojciech Polak wyraził głębokie poruszenie tym, co zobaczył w filmie T. Sekielskiego.

„Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła” – napisał prymas.

W poniedziałek Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro powołał zespół prokuratorów, którego zadaniem jest przeprowadzenie analizy zdarzeń przedstawionych w filmie T. Sekielskiego.

PAP/RIRM

drukuj