Prezydent: Polska i Dania zgodne ws. agendy szczytu NATO 

Polska i Dania są zgodne w sprawie agendy szczytu NATO w Warszawie i potencjalnych niebezpieczeństw stojących przed krajami Sojuszu – podkreślił prezydent Andrzej Duda w czwartek po rozmowie z duńskim premierem Larsem Lokkem Rasmussenem.

Prezydent na wspólnej konferencji z szefem duńskiego rządu zwrócił uwagę na intensyfikację kontaktów władz obu państw w ostatnim roku.

Jak zaznaczył, rozmowa w pierwszej kolejności dotyczyła szczytu NATO w Warszawie. Podkreślił, że podczas szczytu pojawią się dwa zasadnicze tematy – bezpieczeństwo wschodniej oraz południowej flanki Sojuszu.

Mam nadzieję, że podejmiemy w tych sprawach konkretne decyzje. Te decyzje będą polegały na wzmocnieniu obecności NATO w tych częściach kontynentu, gdzie to jest potrzebne, to będzie polegało na uzgodnieniu zasad, także i współdziałania w sytuacjach kryzysowych – podkreślił Andrzej Duda.

„Byliśmy z premierem zgodni co do agendy i co do potrzeb, które istnieją, i co do tego, jakie niebezpieczeństwa dotykają nas dzisiaj. Byliśmy zgodni co do tego, że aby prowadzić konstruktywny dialog z Rosją, potrzebna jest solidarność i jedność Sojuszu przy założeniu, że bezpieczeństwo państw Sojuszu jest niepodzielne, tzn. jesteśmy równi na zasadzie >>jeden za wszystkich, wszyscy za jednego<<” – dodał.

Rozmowa z premierem Danii dotyczyła także współpracy gospodarczej i energetycznej – relacjonował prezydent.

Chcielibyśmy, żeby Dania przystąpiła z nami do kooperacji nie tylko w zakresie budowy gazociągu bałtyckiego, ale także by była to inicjatywa o szerszym charakterze, która doprowadziłaby w efekcie na przestrzeni najbliższych lat do połączenia poprzez Danię Polski z szelfem norweskim, żebyśmy stamtąd mogli do Polski i do innych krajów dostarczać gaz – zaznaczył.

„W naszym kierunku zmierza to do dywersyfikacji źródeł dostaw gazu nie tylko do Polski, ale także i do UE. Decyzje będą podejmowane, będą konsultacje, będą rozmowy na szczeblach operatorów i politycznych” – dodał prezydent.

Andrzej Duda zachęcał też do inwestowania: polskie firmy – w Danii i duńskie – do inwestowania w Polsce.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl