fot. PAP/Marcin Gadomski

Życzenia prezydenta, szefowej MSWiA i komendanta głównego z okazji Święta Policji

Życzę, aby nosili Państwo Policyjny mundur z dumą, bo oznacza on doniosłą misję publiczną, oznacza majestat i autorytet Rzeczypospolitej. Życzę bezpiecznej służby – napisał w środę w liście z okazji Święta Policji prezydent Andrzej Duda.

W środę w Warszawie odbędą się centralne obchody Święta Policji, które w tym roku przypada w setną rocznicę powołania Policji Państwowej. W uroczystościach wezmą udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i członkowie rządu. Zaplanowano przemówienia, odznaczenia i nominacje oficerskie.

„Być policjantem to znaczy służyć ludziom i czuwać nad ich bezpieczeństwem. Policja stanowi jeden z filarów społecznego ładu, jedną z podstawowych instytucji państwa” – napisał w liście skierowanym do pracowników policji i ich rodzin prezydent Andrzej Duda.

Jak dodał, tegoroczne Święto Policji jest szczególne, bo to również setna rocznica utworzenia Policji Państwowej.

„Był to ogromnie ważny akt, służący odrodzonej polskiej państwowości. Przedwojenna Policja Państwowa należała do najlepszych formacji policyjnych w Europie. Polscy policjanci złożyli wiele świadectw patriotyzmu, poświęcenia i męstwa” – podkreślił prezydent.

Wskazał, że służba w policji wymaga hartu ducha i ciała, a także wiedzy i wysokich kompetencji.

„To służba pełna wyzwań, trudnych sytuacji i zagrożeń” – napisał.

„Z okazji setnej rocznicy utworzenia Policji Państwowej i Państwa dorocznego Święta składam serdeczne gratulacje wszystkim polskim policjantom i policjantkom oraz cywilnym pracownikom Policji. Zwracam się do Państwa ze słowami uznania i podziękowań” – czytamy w liście prezydenta.

„Życzę, aby nosili Państwo Policyjny mundur z dumą, bo oznacza on doniosłą misję publiczną, oznacza majestat i autorytet Rzeczypospolitej” – zaznaczył.

„Życzę bezpiecznej służby; życzę sukcesów, awansów oraz pomyślności, także dla państwa najbliższych” – dodał Andrzej Duda.

Życzenia funkcjonariuszom i pracownikom CBŚP złożyła w środę minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek.

„Doceniam Państwa profesjonalizm, skuteczność oraz to, jak chronicie nas, obywateli. Długa lista sukcesów Centralnego Biura Śledczego Policji pokazuje, jak ważna jest Wasza służba dla całego kraju” – podkreśliła w liście skierowanym do komendanta CBŚP insp. Pawła Półtorzyckiego oraz funkcjonariuszy i pracowników policji.

Życzenia funkcjonariuszom z okazji Święta Policji złożył także w środę komendant główny policji generalny inspektor Jarosław Szymczyk.

„Jestem dumny, że mogę dowodzić tak profesjonalną służbą mundurową, której funkcjonariusze wiedzą, że bycie policjantem to nie tylko trudny i odpowiedzialny zawód, ale przede wszystkim zaszczyt i zobowiązanie” – zaznaczył w liście skierowanym do funkcjonariuszy.

„Dziękuję za Wasze poświęcenie i odwagę. Za to, że każdego dnia podejmujecie się najtrudniejszych wyzwań, aby zapewnić bezpieczeństwo obywatelom naszego kraju” – czytamy w liście.

„Życzę Państwu wszelkiej pomyślności, wielu sukcesów oraz nieustającej satysfakcji z codziennej służby i pracy” – wyliczał Szymczyk.

Święto Policji ustanowione zostało w 1995 roku i przypada 24 lipca – w rocznicę powołania przez Sejm w 1919 roku Policji Państwowej.

PAP/RIRM

drukuj