fot. flickr.com

Bezpieczne żniwa 

W całej Polsce trwają żniwa. W tym roku ruszyły wcześniej przez suszę, z jaką zmagają się rolnicy. Jak co roku przedstawiciele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Państwowej Inspekcji Pracy apelują o bezpieczeństwo.

W trakcie żniw o wypadek nietrudno. Szczególną uwagę zwróćmy na dzieci, apelują przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy.

– Należy zadbać o to, aby miejsca zabaw dla dzieci były organizowane w miejscach oddalonych od prowadzenia prac, żeby zadbać o to, aby przy uruchamianiu maszyn czy urządzeń, nie było dzieci przy tych maszynach, także aby nie pozwalać dzieciom na samodzielne uruchamianie maszyn czy urządzeń – mówi Michał Wyszkowski z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu.

Strażacy apelują o odpowiednie przygotowanie i eksploatowanie maszyn rolniczych, bo wysuszone pola bardzo łatwo podpalić.  

– W tym roku odnotowaliśmy już ponad 450 zdarzeń związanych z płonącymi zbożami i polami oraz stogów siana – podkreśla Lucyna Rudzińska z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Poznaniu.

By nie doszło do pożaru, warto pamiętać o kilku prostych zasadach. 

– Nie należy używać ognia otwartego podczas żniw lub w pobliżu takiego pola, które jest mocno wysuszone. Nie należy także rozpalać ognisk – wskazuje Lucyna Rudzińska.

Statystyki dotyczące wypadków w rolnictwie są zatrważające. Każdego roku w trakcie żniw giną ludzie. Sporo osób zostaje kalekami. Pamiętajmy, że w tym czasie wypadek może przytrafić się każdemu.

– Należy pamiętać o tym, aby wszystkie elementy ruchome były możliwie maksymalnie osłonięte (na tyle, na ile mogą być osłonięte w trakcie prac), tak aby nie stanowiły zagrożenia dla osób wykonujących prace w czasie żniw – podkreśla Michał Wyszkowski. 

Wraz z rozpoczęciem żniw urzędnicy ruszają w teren. Pracownicy KRUS i Państwowej Inspekcji Pracy odwiedzają rolników w trakcie prac polowych i przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj