Rolnicy apelują o wsparcie. Susza niszczy uprawy

Upały stały się poważnym problemem dla rolników. W kilku regionach kraju susza spowodowała ogromne straty w uprawach. Mimo to ministerstwo rolnictwa nie spieszy się z ogłoszeniem stanu klęski żywiołowej.

Rolnicy z dużym niepokojem spoglądają na prognozy pogody. W gospodarstwie pana Zbigniewa ze wsi Wocławy w województwie pomorskim straty spowodowane suszą są bardzo duże.

– Straty to co najmniej 50%. Nikt nie reaguje. Mówią tylko, że susza jest, ale żadnych środków się nie podejmuje. Po prostu reakcja izb, reakcja rządu jest spowolniona – powiedział Zbigniew Grajoszek.

Są rejony w Polsce gdzie 100% roślin nie nadaje się do zbiorów. To problem nie tylko dla rolników uprawiających rośliny, ale także dla hodowców, którym będzie brakować paszy dla swoich zwierząt. Nie lepiej jest u hodowców owoców.

Plony będą niewielkie w związku z suszą, bo owoce są niewykształcone. Rozrywają się w tej chwili – zwróciła uwagę poseł Gabriela Masłowska z sejmowej komisji rolnictwa.

Rolnicy czekają na pomoc ze strony rządu. Niestety, urzędnicza machina działa zbyt wolno.

– Najgorzej nas boli, że tak późno te wszystkie komisje się przygotowują. Można powiedzieć, że rolnicy podkoszą, a nie będzie powołana komisja do oszacowania strat – powiedział Stanisław Anders.

Specjalne komisje powoływane są przez wojewodów na wniosek wójta lub burmistrza gminy dotkniętej klęską żywiołową. Niestety, wiele urzędów w okresie wakacyjnym świeci pustkami.

– Żeby te komisje oszacowały straty, to wojewoda musi się do końca w ten problem zaangażować – dodał Cezary Olejniczak.

Posłowie opozycji proponują także zmiany w prawie, które przyspieszyły by proces powoływania komisji i szacowania strat.

Może zróbcie coś takiego, żeby zobowiązać wojewodów do tego, żeby to oni,  bez czekania na wniosek wójta czy burmistrza, powołali komisję i mieli ewentualną gotowość do podjęcia pracy – podkreślił poseł PiS Zbigniew Babalski.

Wczoraj, w czasie sejmowej komisji rolnictwa posłowie apelowali do resortu rolnictwa o ogłoszenie klęski żywiołowej w rejonach dotkniętych suszą oraz uruchomienie natychmiastowej pomocy dla rolników.

TV Trwam News/RIRM

drukuj