prezydent.pl

Prezydent A. Duda odznaczył Orderem Orła Białego kończącego kadencję prezydenta Słowacji

Prezydent Andrzej Duda odznaczył w środę Orderem Orła Białego kończącego kadencję prezydenta Słowacji Andreja Kiskę. Słowacki polityk przyznał natomiast polskiemu prezydentowi najwyższe państwowe odznaczenie Słowacji – przekazał PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Obaj prezydenci, wraz z małżonkami Agatą Kornhauser-Dudą oraz Martiną Kiskovą, spotkali się w środę w Wieliczce. Słowacka para prezydencka przyleciała do Polski z wizytą pożegnalną. Andrej Kiska formalnie zakończy urzędowanie w czerwcu. Wtedy też urząd prezydenta Słowacji obejmie Zuzana Czaputova, która zwyciężyła w marcowych wyborach prezydenckich. Andrej Kiska nie kandydował w nich, poparł Czaputovą.

Szef gabinetu prezydenta RP poinformował, że podczas spotkania w Kopalni Soli „Wieliczka” prezydenci rozmawiali – „w kontekście zmiany politycznej na Słowacji” – o przyszłości relacji polsko-słowackich, polityce europejskiej, współpracy w formatach wielostronnych takich jak Grupa Wyszehradzka, Inicjatywa Trójmorza i Dziewiątka Bukareszteńska.

Jak zaznaczył, podczas ceremonii wręczania odznaczeń prezydent Andrzej Duda podziękował prezydentowi Słowacji za jego wkład w umacnianie Europy Środkowej w ramach Wyszehradu, Trójmorza i wschodniej flanki NATO.

„Prezydent Andrej Kiska podziękował prezydentowi Dudzie za podniesienie polsko-słowackich relacji na tak wysoki poziom” – dodał Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister mówił wcześniej, że poprzez przyznanie Orderu Orła Białego dla prezydenta Słowacji „dopełni się ceremonialnie uznanie najwyższych relacji Polski z wszystkim państwami Grupy Wyszehradzkiej”. Prezydent Andrzej Duda odznaczył bowiem wcześniej Orderem Orła Białego prezydenta Czech Milosza Zemana i Węgier Janosa Adera; prezydent Andrzej Duda otrzymał z kolei najwyższe odznaczenie państwowe Czech, Węgier a teraz także Słowacji.

PAP/RIRM

drukuj