fot. PAP/Adam Warżawa

Puck: Prezydent A. Duda bierze udział w uroczystościach z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem

Dziś przypada 100. rocznica zaślubin Polski z morzem. Z tej okazji w Pucku trwają główne uroczystości z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Na placu przed kościołem pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, prezydent Polski odsłonił tablicę upamiętniającą setną rocznicę oraz powrót Pomorza do macierzy.

Przed południem sprawowana była Msza św. w puckiej katedrze. Eucharystii przewodniczył ks. abp Sławoj Leszek Głodź, metropolita gdański. Odzyskanie dostępu do Bałtyku miało ogromne znaczenie dla odradzającej się Polski.

– Przyszliśmy do puckiej fary pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła, aby Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu dziękować za tamto wydarzenie sprzed 100 lat. To jest nasze narodowe dziękczynienie i nie zgasł – pomimo upływu lat – jego szlachetny blask. Jego pamięć została utrwalona na pamiątkowej tablicy na murze tej świątyni, którą odsłonił pan prezydent Andrzej Duda. Tamtego dnia Polska wróciła na morski brzeg utracony w wyniku pierwszego rozbioru. Czekali na ten powrót Kaszubi, rdzenni mieszkańcy pomorskiej ziemi – powiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Po Mszy św. zgromadzeni przeszli do portu rybackiego w Pucku, gdzie odbył się akt odnowienia zaślubin Polski z morzem. Głos zabrał prezydent Andrzej Duda.

– Bóg Wam zapłać za waszą służbę, za waszą niezłomną wierność Pomorzu, Polsce, Bałtykowi, za to wszystko, dzięki czemu możemy być także tu dzisiaj, razem stać na polskim wybrzeżu, stać nad Zatoką Pucką, stać, patrząc na wody zatoki i wody Bałtyku, tego małego i wielkiego morza, i być razem z Wami, trzymając się za ręce, mówić „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”. Szczęść Wam Boże Kaszubi – mówił prezydent Andrzej Duda.

10 lutego 1920 r. generał Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, wrzucił do morza platynowy pierścień, który kilka godzin wcześniej otrzymał w Gdańsku od miejscowej Polonii. Był to symboliczny powrót Polski nad Bałtyk po 123 latach zaborów.

RIRM

drukuj