fot. PAP/Radek Pietruszka

J. Grabiec: Andrzej Duda nie został wybrany uczciwie; Sąd Najwyższy zawiódł

Andrzej Duda nie wygrał uczciwie i chcielibyśmy, żeby wszystkie wątpliwości rozstrzygnął Sąd Najwyższy – powiedział rzecznik PO Jan Grabiec. Jego zdaniem, Sąd Najwyższy zawiódł, ponieważ nie zajął się poważnie zarzutami zawartymi w protestach wyborczych.

W poniedziałek Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w uchwale orzekła, że wybory prezydenckie z lipca br. są ważne. Wcześniej izba ta rozpatrzyła blisko 6 tys. protestów wyborczych. W 92 przypadkach zarzuty w nich zawarte uznała za zasadne w całości lub w części, jednak bez wpływu na wynik wyborów. Większość protestów, w tym protest komitetu Rafała Trzaskowskiego, została pozostawiona bez dalszego biegu.

Jan Grabiec, odnosząc się do poniedziałkowej uchwały SN, powiedział, że bardzo wielu ludzi będzie miało wątpliwości, czy Andrzej Duda jest legalnie wybranym prezydentem. Zdaniem Jana Grabca, okoliczności jego wyboru upoważniają do stwierdzenia, że nie został wybrany prezydentem uczciwie.

„Nie wygrał uczciwie i chcielibyśmy, żeby wszystkie wątpliwości podnoszone przez tysiące ludzi w Polsce zostały rozstrzygnięte przez SN. Niestety SN zawiódł. Niezależnie od składu tej izby fakt, że nie zajął się poważnie bardzo wieloma zarzutami (…) osłabia wiarę w funkcjonowanie instytucji demokratycznych w Polsce” – podkreślił Jan Grabiec.

Polityk powiedział też, że dwie izby SN, w tym Izba Kontroli Nadzwyczajnej, która orzekła o ważności wyborów prezydenckich, zostały powołane przez KRS obsadzoną przez polityków.

Jak dodał, oznacza to, że „nie ma niezależnego sądu, który byłby w stanie stwierdzić prawidłowość powołania parlamentu czy prezydenta”.

„Rzeczywiście mamy problem systemowy w Polsce. Po zmianach prawnych dokonanych przez PiS, politycy albo osoby wskazane przez polityków wybierają sędziów do nowych izb Sądu Najwyższego, co narusza niezależność sędziowską – wskazał.

PAP

drukuj