fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Para prezydencka bierze udział w koronacji Karola III

Para prezydencka bierze dziś udział w uroczystości koronacyjnej króla Karola III. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przylecieli do Londynu w piątek. Wieczorem na zaproszenie króla Karola III wzięli udział w przyjęciu w Pałacu Buckingham – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Para prezydencka uczestniczy w koronacji króla Karola III, która odbędzie się w Opactwie Westminsterskim.

Oprócz udziału w uroczystościach koronacyjnych króla Karola III prezydent Andrzej Duda spotka się w Londynie z premierem Wielkiej Brytanii, Rishim Sunakiem, a także premierem Kanady, Justinem Trudeau – poinformował w czwartek szef BPM, Marcin Przydacz.

Prezydencki minister zaznaczył zarazem, że wizyta pary prezydenckiej nie kończy się „na aspekcie kurtuazyjnym” i będzie też okazją do rozmów na tematy polityczne, w tym dotyczące bezpieczeństwa oraz tematy gospodarcze.

„Są zaplanowane dwa spotkania – z premierem Kanady, Justinem Trudeau, i z premierem Wielkiej Brytanii, Rishim Sunakiem” – poinformował szef BPM.

„Planujemy także szereg innych spotkań, o których będziemy informować na bieżąco” – dodał.

Marcin Przydacz zaznaczył, że na uroczystości koronacyjnej zgromadzi się ponad 100 głów państw i szefów rządów.

„Szeroka publiczność na całym świecie od Nowej Zelandii i Australii, przez Europę, po Stany Zjednoczone będą śledzić to, co będzie się działo w Buckingham Palace i w Opactwie Westminsterskim” – wskazał.

Ocenił, że będzie to wydarzenie „o charakterze historycznym, mające też duży wymiar symboliczny, pokazujące długowieczność funkcjonowania organizmu państwowego, jakim jest Zjednoczone Królestwo”.

„Dlatego cieszy fakt zaproszenia i możliwości udziału polskiej pary prezydenckiej w tym historycznym wydarzeniu” – powiedział prezydencki minister.

PAP

drukuj