fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Para prezydencka złożyła nauczycielom życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Życzymy, aby rozpoczęty rok szkolny przyniósł Państwu wiele powodów do satysfakcji. Niech będzie to czas dumy z sukcesów uczniów i z osobistych dokonań – podkreślili prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda w liście do nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

„Z okazji dorocznego święta chcemy wyrazić Państwu naszą wdzięczność, głęboki szacunek i uznanie. Zawód nauczyciela jest prawdziwym powołaniem i misją publiczną – niezwykle odpowiedzialną, bo dotyczącą przyszłości dzieci i młodzieży; potrzebną, wręcz konieczną dla zapewnienia pomyślności nam, Polakom, i naszej Ojczyźnie. To profesja wymagająca, z jednej strony, wysokich kwalifikacji, a z drugiej – ogromnej aktywności, poświęcenia, empatii i kreatywności” – czytamy w liście zamieszczonym na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.

Para prezydencka zwróciła uwagę, że „większość ludzi wie o codziennym trudzie pedagogów w szkole”, ale przecież swoją pracę kontynuują oni „również poza murami placówki”.

„To wielogodzinne przygotowywanie lekcji, materiałów, projektów oraz sprawdzanie zadań domowych i sprawdzianów. To także przygotowywanie i prowadzenie wycieczek i wyjazdów z uczniami. Wreszcie, to stałe doskonalenie – samodzielne lub poprzez udział w szkoleniach i kursach” – napisała.

Prezydent i pierwsza dama dodali, że pedagodzy „wspierają rodziców w wychowaniu dzieci i młodzieży, przekazują najwyższe wartości, uczą współpracy oraz praktycznej solidarności i wrażliwości na potrzeby innych”.

„Nauczyciele pomagają uczniom odkrywać i rozwijać własne talenty. Motywują do działania i pracy nad sobą. Często stają wobec konieczności szukania rozwiązań w różnych sytuacjach konfliktowych i wspierania uczniów zwracających się z osobistymi problemami. Wszystko to sprawia, że pedagodzy są powszechnie darzeni zaufaniem, spełniając wielkie oczekiwania społeczne, wykonują swoją pracę ze szczególnym zaangażowaniem. Dlatego w powszechnym odczuciu ten wyjątkowy zawód zasługuje na szacunek i docenienie, również w wymiarze materialnym. Bo kondycja, godność i prestiż Państwa środowiska powinny dorównywać fundamentalnemu znaczeniu powierzonych Państwu zadań” – zaznaczyli.

Para prezydencka przekazała nauczycielom gratulacje z okazji dzisiejszego święta.

„Życzymy, aby rozpoczęty niedawno rok szkolny przyniósł Państwu wiele powodów do satysfakcji i radości. Niech będzie to czas dumy z sukcesów uczniów i z osobistych dokonań. Niech przyniesie Państwu wiele odkryć i inspiracji, stale odnawiających motywację do pełnienia nauczycielskiej misji. Życzymy dzisiaj Państwu także wszelkiej pomyślności w życiu prywatnym i rodzinnym” – podsumowała.

W piątek przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl