Prof. Zbigniew Jędrzejewski nowym sędzią TK

Prezydent RP Andrzej Duda przyjął ślubowanie od sędziego Trybunału Konstytucyjnego prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego. Profesor zastąpi w Trybunale sędziego prof. Mirosława Granata, którego kadencja upłynęła wczoraj.

Prezydent Andrzej Duda gratulując profesorowi Jędrzejewskiemu objęcia stanowiska sędziego TK zwrócił uwagę, że Trybunał będzie teraz składał się z 15 sędziów, czyli tak jak przewiduje Konstytucja.

Prezydent podkreślił, że wybór nowego sędziego odbył się także w ramach norm, które regulują ustrój naszego państwa i jest zgodny z wolą ustrojodawcy.

– Ustrojodawca przewidział długie, bo 9-letnie, kadencje sędziów Trybunału Konstytucyjnego, ale przewidział także, że kadencje te zaplatają się ze sobą, po to właśnie, aby ten pluralizm zapewnić. Jakiekolwiek próby zatem naruszania tego pluralizmu muszą zostać – z punktu widzenia ustrojowego i z punktu widzenia sprawności funkcjonowania państwa – ocenione absolutnie negatywnie – powiedział prezydent.

Sejm wybrał prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego na stanowisko sędziego TK dwa tygodnie temu. Opozycyjne kluby umówiły się, by nie brać udziału w głosowaniu i w ten sposób doprowadzić do braku kworum. Z porozumienia wyłamało się jednak kilkoro posłów klubu Kukiz‘15. Tym samym  uchwała ws. wyboru sędziego została podjęta skutecznie.

Później posłowie opozycji wskazywali, że podczas głosowania doszło do nieprawidłowości. Poseł Małgorzata Zwiercan zagłosowała za marszałka seniora Kornela Morawieckiego.

RIRM

drukuj