fot. flickr.com

[TYLKO U NAS] Prezydent w TV Trwam: Niedziela powinna być dniem wolnym od pracy

Jestem przekonany, że jeżeli zostanie wprowadzone rozwiązanie prawne dotyczące wolnych od handlów niedziel, to po pewnym czasie Polacy się przyzwyczają i będą uważali, że nie ma w tym nic złego – powiedział w wywiadzie dla TV Trwam prezydent RP Andrzej Duda i dodał, że jest zwolennikiem wolnych od handlu niedziel.

Andrzej Duda zaznaczył, że zakaz handlu w niedzielę jest ważny w kontekście wiary i zachowania przykazań. Jednocześnie podkreślił, że ważnym powodem dla wprowadzenia wolnych niedziel jest rodzina i dbanie o relacje z bliskimi.

– Myślę, że istotne znaczenie mają dwa elementy. Jest to oczywiście kwestia wiary i tego, jakie są przykazania: „Pamiętaj, aby dzień święty święcić”, więc niedziela jest tym ważnym dniem, który człowiek wierzący poświęca Panu Bogu. Z drugiej strony pamiętajmy, że poprzez ten nakaz jest również wskazanie na to, żeby ten czas poświęcić rodzinie, najbliższym. Obowiązek i praktyki religijne to jedna sprawa, ale druga sprawa to ta kwestia rodzinna, która jest niezwykle ważna. Myślę, że we wszystkich społeczeństwach, gdzie to funkcjonuje, ma to ogromne znaczenie. Jeżeli te dwa składniki zbierzemy, to nie mamy wątpliwości, że niedziela powinna być wolna od pracy – powiedział.

Prezydent zaznaczył, że ludzie pracujący w sektorze handlu są nastawieni pozytywnie do projektu ustawy o zakazie handlu i chętnie skorzystaliby z wolnych niedziel.

– Jest u nas w Polsce pewne przyzwyczajenie. Ludzie przyzwyczaili się do tego, że zawsze mogą iść na zakupy i coś kupić. Pamiętajmy, że w tych sklepach też pracują ludzie. Byłem ostatnio na zakupach z żoną w naszym osiedlowym sklepie w Krakowie i pani, która tam pracowała powiedziała: „Panie prezydencie, ale jak te wolne niedziele do pana przyjdą, to niech pan podpisze”. To nie jest tak, że ona chętnie przyjdzie do pracy w niedzielę, dlatego że więcej zarobi albo będzie mogła odebrać sobie inny wolny dzień. Ludzie chcą mieć tę niedzielę wolną. Robią to, co im nakaże pracodawca, bo uważają, że to są ich obowiązki pracownicze, ale gdyby mogli wybrać, to chcieliby mieć tę niedzielę wolną, żeby ją spędzić z rodziną – zaakcentował.

– To też kwestia wzajemnego szacunku pomiędzy nami, jako obywatelami, członkami społeczeństwa. Powinniśmy uszanować wolę tych, którzy – powiedzmy sobie otwarcie – nie muszą pracować w niedzielę. Czym innym jest lekarz, strażak, policjant, żołnierz, który pełni w tym czasie służbę w tym czasie, bo wiadomo, że ta służba jest konieczna 24 godziny dobę dla bezpieczeństwa obywateli, dla bezpieczeństwa państwa, ratowania życia i mienia. To jest oczywiste, że ci ludzie muszą służyć. Nie wszystkie zawody są jednak takimi, które muszą pracować przez siedem dni w tygodniu i sądzę, że to powinno być uszanowane – dodał.

Andrzej Duda wspomniał także o sytuacji w Niemczech i Austrii, gdzie nie ma możliwości zrobienia zakupów w niedzielę. Podkreślił, że kwestią czasu byłoby przyzwyczajenie się do takiej sytuacji w Polsce.

– Życzę szczęścia, jeśli ktoś postanowi zrobić zakupy w niedzielę w Niemczech czy Austrii, gdzie sklepy są zamknięte na głucho. Jestem przekonany, że jeżeli takie rozwiązanie prawne zostanie wprowadzone, to po pewnym czasie Polacy się przyzwyczają i będą uważali, że nie ma w tym nic złego – podsumował.

RIRM

drukuj