Prezydent RP zawetuje nowelizację Kodeksu wyborczego?

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przeciwnikami nowej ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. O zawetowanie nowelizacji Kodeksu wyborczego apelują m.in. Kukiz’15 oraz Polskie Stronnictwo Ludowe.

Nową ordynację wyborczą do Parlamentu Europejskiego Senat przegłosował pod koniec lipca. Zgodnie z nowelizacją każdy okręg będzie miał przypisaną konkretną liczbę mandatów. To sprawi, że próg wyborczy będzie zawyżony nawet do 12 proc. Eliminuje to jednocześnie mniejsze ugrupowania polityczne, takie jak Kukiz’15 czy Polskie Stronnictwo Ludowe. Oba zgrupowania wraz z Partią Razem, Prawicą Rzeczypospolitej oraz Klubem Jagiellońskim wystosowały wspólny apel do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o zawetowanie noweli Kodeksu wyborczego.

– Założenia tej ordynacji doprowadzą do bardzo oczywistego skutku: mniej Polaków będzie miało swoją reprezentację w Parlamencie Europejskim, spadnie zaufanie Polaków do systemu demokratycznego, niższa będzie frekwencja wyborcza – wskazał Piotr Trudnowski z Klubu Jagiellońskiego.

Szereg wątpliwości zgłasza także Prawica RP.

– Nowelizacja ustawy do Parlamentu Europejskiego godzi w wolność polityczną, ale także w prawa opinii publicznej. Burzy również zasadę proporcjonalności – mówił przewodniczący prawicy RP dr Krzysztof Kawęcki.

Sygnatariusze listu obawiają się, że nowa ordynacja to także krok ku systemowi dwupartyjnemu, czyli polaryzacji sceny politycznej na dwa główne obozy.

Obawiam się, że gdyby ta ordynacja została przeforsowana, to następnym krokiem byłaby próba wprowadzenia podobnej ordynacji wyborczej do parlamentu krajowego – do Sejmu – dodał Krzysztof Kawęcki.

Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że poważnie rozważa zablokowanie nowej ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Decyzję w tej sprawie prezydent przedstawi w najbliższy czwartek. [czytaj więcej]

TV Trwam News/RIRM

drukuj