fot. flickr.com

Miejscami przelotne opady deszczu i burze

Jak informuje IMGW, przeważająca część Europy będzie pod wpływem niżów, tylko na krańcach zachodnich i wschodzie kontynentu pogodę kształtować będą wyże. Polska będzie w zasięgu niżu wędrującego znad Morza Północnego przez Danię nad południową Szwecję. Związany z niżem front chłodny, poprzedzony strefą zbieżności, przemieści się z zachodu na wschód. Napłynie za nim chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Dziś zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, także z gradem. Najgroźniejsze zjawiska wystąpią na południu i wschodzie kraju. Tutaj w czasie burz prognozowana wysokość opadów do 30 mm, a lokalnie, zwłaszcza na Kielecczyźnie i w Małopolsce do 40 mm. Temperatura maksymalna od 24 st. na krańcach zachodnich i Pomorzu do 31 st. na wschodzie kraju. Chłodniej nad morzem i w Kotlinach Sudeckich: od 22 st. do 24 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, z kierunków południowych i zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 995 hPa i będzie początkowo spadać, później rosnąć.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Miejscami przelotne opady deszczu. Na wschodzie i południowym wschodzie oraz na wybrzeżu burze, które najdłużej występować będą na Roztoczu, Podkarpaciu i Pogórzu Karpackim, i tam prognozowana wysokość opadów do 20 mm. Temperatura minimalna od 15 st. do 19 st., chłodniej na terenach podgórskich, od 11 st. do 15 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, porywisty, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. W środę zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu i lokalne burze, największe natężenie zjawisk na południowym wschodzie. W czasie burz prognozowana wysokość opadów do 30 mm. Temperatura maksymalna od 22 st. do 26 st. Chłodniej gdzieniegdzie nad morzem i na Pogórzu Karpackim: od 20 st. do 22 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, w porywach, z kierunków zachodnich, na Podkarpaciu południowy. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

PAP/RIRM

drukuj