Obchody 77. rocznicy niemieckiej napaści na Polskę

Siedemdziesiąt siedem lat temu Niemcy napadły na Polskę. Rozpoczęła się II wojna światowa, największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości. W całej Polsce odbywają się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.

1 września 1939 roku o świcie niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

– Pierwsze strzały padły stąd wymierzone w polską wolność – przypomniał ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Dziś w tym symbolicznym i  szczególnym miejscu oddano cześć polskim żołnierzom.

 To było barbarzyństwo, to było złamanie wszelkich zasad, pogwałcenie prawa międzynarodowego – podkreślał obecny na uroczystościach prezydent Andrzej Duda.

– Składamy dzisiaj hołd naszym bohaterom. Wszystkim Polakom  którzy zginęli broniąc ojczyzny, którzy zginęli walcząc o to by ta ojczyzna wróciła by można ją było odnowić by znów istniała. Wolna suwerenna taka o jaką marzyli –podkreślał prezydent Andrzej Duda.

Dziś musimy zrobić wszystko aby nie dopuścić do podobnych tragedii – mówił prezydent.

– Nie można pozwolić na to aby wracały w Europie ambicje i działania o charakterze imperialnym. Nie można się godzić na łamanie prawa międzynarodowego. Nie można przymykać oka na odbieranie innym wolności i przesuwanie siłą granic w Europie. Nie można godzić się na odnowienie koncertu mocarstw bo odnowienie koncertu mocarstw prędzej czy później skończy się zachłannym zagarnianiem tego co mają słabsi. Historia nas tego nauczyła – dodał prezydent Andrzej Duda

Ofiary drugiej wojny światowej uczczono także w Warszawie. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się  uroczysta zmiana wart.

– Siła armii Polskiej jest gwarantem niepodległości naszego kraju i jest gwarantem pokoju w tej części Europy. To przesłanie, o którym musimy szczególnie w tę rocznice napadu dwóch imperiów, pamiętać – podkreślał minister obrony narodowej Antonii Macierewicz.

Pierwszego września obchodzimy także dzień weterana. Tego dnia oddajemy hołd obrońcom ojczyzny i wspominamy tych, którzy walcząc o Polskę zginęli na polach bitew.

Tv Trwam News/RIRM

 

drukuj