Blisko 5 mln osób w bazie ofiar okupacji niemieckiej

Dane blisko 5 mln osób zamordowanych i represjonowanych pod okupacją niemiecką w latach 1939-45 znalazły się już w ogólnodostępnej bazie danych na www.straty.pl. Ideą programu jest upamiętnienie i przywrócenie nazwisk wszystkim ofiarom II wojny światowej.

Program, który ma na celu zgromadzić jak największą liczbę informacji o obywatelach polskich, którzy zginęli podczas II wojny światowej bądź byli represjonowani. Stworzenie takiej bazy 70 lat po wojnie jest trudne, ale praktyka pokazuje, że jest to możliwe – podkreślał Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN.

Prezes Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie podkreślił, że celem programu jest imienne upamiętnienie wszystkich ofiar z okresu II wojny.

– Chciałbym zaapelować do wszystkich którzy mają jakąkolwiek wiedzę na temat swoich bliskich, członków swoich rodzin, znajomych, sąsiadów którzy w czasie II wojny światowej zginęli albo podlegali najróżniejszym represjom nazistowskim, niemieckim, żeby tą wiedzą się z nami podzielili […]. Chcemy i tworzymy ten program również po to, aby był źródłem informacji historycznej, źródłem do różnego rodzaju badań historycznych – zaznaczał Dariusz Pawłoś, prezes Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl