fot. flickr.com

Francja, W. Brytania i Niemcy zaniepokojone działaniami Iranu dotyczącymi programu atomowego

Rządy Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec wystosowały w poniedziałek wspólne oświadczenie krytykujące działania władz Iranu zmierzające do rozszerzenia programu atomowego, w tym budowy nowych instalacji do wzbogacania uranu.

Trzy państwa zaznaczyły, że są „głęboko zaniepokojone” zapowiedziami Iranu, że zamierza zainstalować trzy dodatkowe kaskady zaawansowanych wirówek służących do wzbogacania uranu w ośrodku atomowym w Natanz.

„Jeśli Iranowi poważnie zależy na zachowaniu przestrzeni dla dyplomacji, nie może zrealizować tych kroków” – napisały mocarstwa, apelując by reżim w Teheranie nie zmarnował szansy, którą daje zbliżająca się prezydentura Joe Bidena w USA.

Wszystkie trzy państwa są sygnatariuszami porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego z 2015 roku, które – jak zaznaczono w oświadczeniu – zabrania Iranowi posiadania tak zaawansowanych wirówek. Wyrażono również „wielki niepokój” w związku z ustawą przegłosowaną niedawno przez parlament w Teheranie, która pozwala na rozszerzenie irańskiego programu i ograniczenie dostępu międzynarodowych inspektorów.

W sierpniu w ośrodku w Natanz doszło do eksplozji w zakładzie produkującym wirówki. Irański reżim stwierdził, że był to wynik sabotażu, sugerując udział Izraela lub USA. Zapowiedział jednocześnie budowę nowej, podziemnej instalacji produkcyjnej.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl