Merkel: Rosja odpowiada za pogorszenie bezpieczeństwa w Europie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w czwartek w Bundestagu obarczyła Rosję odpowiedzialnością za pogorszenie stanu bezpieczeństwa w Europie; zapewniła Polskę i inne kraje w Europie Środkowej i Wschodniej o solidarności ze strony Niemiec.

W oświadczeniu rządowym Merkel podkreśliła, że swoimi działaniami podczas kryzysu na Ukrainie Rosja „wstrząsnęła” partnerami na Wschodzie.

„Gdy obowiązujące prawo i zasada nienaruszalności granic kwestionowane są przez słowa i czyny, to zniszczeniu ulega zaufanie. To zaniepokoiło do głębi naszych partnerów na Wschodzie. Potrzebują oni jednoznacznego ubezpieczenia ze strony Sojuszu” – powiedziała Angela Merkel.

„Sojusznicza solidarność w oparciu o artykuł 5. Traktatu NATO jest centralnym filarem architektury bezpieczeństwa” – podkreśliła szefowa niemieckiego rządu w przeddzień szczytu NATO w Warszawie. „Ta solidarność musi być i będzie widoczna i wiarygodna” – zapewniła.

Merkel zaznaczyła, że polityka Niemiec opiera się na dwóch filarach – odstraszaniu i dialogu z Rosją. Te dwie zasady „nie tylko nie wykluczają się, lecz są ze sobą nierozerwalnie związane”.

Merkel podkreśliła, że proces rozszerzania Sojuszu nie jest zakończony. „Nie zamykamy drzwi” – zapewniła Merkel dodając, że cieszy się z rychłego przyjęcia Czarnogóry. Podkreśliła, że każde państwo musi mieć prawo do swobodnego wyboru sojuszu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl