26 sierpnia kanclerz Niemiec w Warszawie

W piątek 26 sierpnia kanclerz Niemiec Angela Merkel przybędzie do Warszawy na rozmowy z premier Beatą Szydło oraz szefami rządów wszystkich państw Grupy Wyszehradzkiej – poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Tematem spotkań ma być przyszłość UE.

Jak powiedział Rafał Bochenek, „wizyta jest związana z trwającymi przygotowaniami do wrześniowego, nieformalnego spotkania Rady Europejskiej w Bratysławie dotyczącego przyszłości UE”.

„W dniu 26 sierpnia br. na zaproszenie premier Beaty Szydło do Warszawy przybędzie kanclerz Angela Merkel. W ramach wizyty przewidziane jest spotkanie bilateralne premier Beaty Szydło i kanclerz Angeli Merkel oraz spotkanie z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy tego dnia również przybędą do Warszawy” – poinformował Rafał Bochenek.

W ocenie wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego komunikacja między Warszawą a Berlinem jest jednym z kluczowych warunków stabilizacji projektu europejskiego i wyjścia z dzisiejszego kryzysu.

Jak powiedział wiceminister spraw zagranicznych, nieformalny szczyt w Bratysławie wymaga dobrego przygotowania do zasadniczej debaty o przyszłości UE po wyjściu Wielkiej Brytanii.

„Będzie to debata i zadanie przywódców państw. Chcemy, by głos Polski i Europy Środkowej był podmiotowy w tej debacie. Z drugiej strony dobra komunikacja między Warszawą a Berlinem jest jednym z kluczowych warunków stabilizacji projektu europejskiego i wyjścia z dzisiejszego kryzysu” – podkreślił Konrad Szymański.

Według Konrada Szymańskiego rozmowy w Warszawie będą dotyczyły „politycznej roli szczytu bratysławskiego, dalszego planu działań, komunikacji i metod pracy UE w przyszłości”.

„Polska stoi na stanowisku, że UE powinna skupić się na inicjatywach, które łączą państwa członkowskie, które nie wprowadzają napięć” – zaznaczył wiceszef MSZ.

Na nieformalnym szczycie UE 16 września unijni przywódcy mają rozmawiać o przyszłości i koniecznych reformach Wspólnoty. W rozmowach nie weźmie udziału Wielka Brytania. Własną propozycję dotyczącą reformy Unii Europejskiej chce przedstawić Grupa Wyszehradzka – tak ustalili szefowie rządów krajów V4 na lipcowym szczycie w Warszawie.

23 czerwca Brytyjczycy opowiedzieli się w referendum za opuszczeniem Unii Europejskiej przez ich kraj. Brytyjski rząd nie poinformował jeszcze formalnie pozostałych państw o zamiarze wystąpienia z UE, co otworzyłoby drogę do rozpoczęcia negocjacji na temat warunków „rozwodu”.

PAP/RIRM

drukuj