fot. PAP/Jacek Bednarczyk

W Wojniczu odbył się „Kongres Wsi Polskiej”

W Wierzchosławicach w niedzielę odbyła się konwencja poświęcona rolnictwu. Spotkanie było podsumowaniem dotychczasowych działań partii rządzącej dla wsi. Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło także plany na przyszłość.

Konwencję pod hasłem „Kongres Wsi Polskiej” rozpoczęła wspólna Eucharystia, w której uczestniczyli m.in. premier RP Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz politycy i działacze tej partii.

W homilii ks. bp Władysław Bobowski, biskup senior diecezji tarnowskiej, podkreślał jak ważna jest modlitwa za rządzących i sprawy Ojczyzny.

– By budowała swoją przyszłość na prawdzie, by panowała w niej sprawiedliwość, prośmy naszą Matkę i Królową Maryję, by relacje międzynarodowe oparte były na wzajemnym szacunku i miłości. Módlmy się też, by w naszej ojczyźnie szanowana była wolność religijna i Kościół Chrystusowy mógł swobodnie prowadzić działalność ewangelizacyjną i duszpastersko-wychowawczą. By rodzice swoją miłość do ojczyzny okazywali budując ją pod względem ilościowym – przekazując ofiarnie życie swoim dzieciom, a także jakościowym – zabiegając o jak najlepsze wychowanie swoich dzieci – wskazał ks. biskup.

Prawo i Sprawiedliwość jest kontynuatorem polskiego ruchu ludowego – to dla nas, duma, honor i zobowiązania – podkreślał na konwencji prezes PiS Jarosław Kaczyński. PiS będzie zawsze bronił interesów polskiej wsi, niezależnie od ataków różnych grup – zapewnił polityk.

– Ziemia to jest wielka wartość. Ziemia to jest wartość, którą trzeba chronić. I podjęliśmy odpowiednie decyzje. Dziś polska ziemia nie jest dla spekulantów, nie jest dla obcych. Jest dla polskich rolników. Nasłuchaliśmy się w tej sprawie wielu krytyk, wielu ataków, ale pamiętajcie: dobry gospodarz chce powiększać swoją ojcowiznę. Dba o nią, a nie myśli o tym, że będzie ją sprzedawał. Stąd nasze decyzje, stąd także słuszna decyzja o powstrzymaniu sprzedaży ziemi państwowej, a to jeszcze ciągle jest półtora miliona hektarów. Trzeba doczekać do momentu, kiedy polska wieś, polscy rolnicy na tyle się wzbogacą, że będą mogli tę ziemię kupować – mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Rząd PiS skierował polską wieś na realna drogę rozwoju, ale przed rządem jeszcze wiele do zrobienia – podkreślała premier Beata Szydło. Szefowa rządu podziękowała rolnikom za wspieranie PiS oraz wymieniła sprawy ważne dla wsi, które rządowi udało się już zrealizować.

– Ponad 36 proc. ogółu dzieci, które korzystają z programu „Rodzina 500 plus” to dzieci mieszkające na wsi. To 1 mln 360 tys. dzieci, do których trafiło już ponad 4 mld złotych.  Na wsi wsparcie trafia do 63 proc. wszystkich dzieci do 18 roku życia. To największe wsparcie, jakie kiedykolwiek otrzymała polska wieś . W przyszłym roku ta pomoc będzie dwukrotnie większa. Ale też pamiętamy o seniorach, dlatego przygotowaliśmy i już jest realizowany program „Leki dla seniorów 75+”. Dzisiaj 350 tys. osób pobierających te najniższe wynagrodzenia z KRUS otrzyma podwyżki. Od 1 stycznia te najniższe emerytury będą wynosiły 1000 złotych – wymieniała premier Beata Szydło.

Premier zapowiedziała, że jej rząd chce, by polska wieś żyła takimi wartościami, jak rodzina, ojczyzna, wiara, tradycja, ale też i nowoczesność.

Przypomnijmy, w programie rolnym PiS zaprezentowanym w czasie kampanii wyborczej politycy wskazywali, że 3 proc. środków PKB powinno trafiać na rolnictwo.

 

 

RIRM/TV Trwam News

 

drukuj