Francja domaga się uwolnienia zatrzymanego w Turcji dziennikarza

Szef MSZ Francji Jean-Marc Ayrault wezwał w niedzielę tureckie władze do uwolnienia francuskiego dziennikarza, Oliviera Bertranda, zatrzymanego w piątek przez policję w prowincji Gaziantep w południowej Turcji przy granicy z Syrią.

„Za pośrednictwem naszej ambasady jesteśmy z nim w stałym kontakcie. Robimy wszystko, by doprowadzić do jego uwolnienia” – powiedział Ayrault w niedzielnym wywiadzie.

Polityk dodał, że „To, co się dzieje, jest absolutnie szokujące i niedopuszczalne. Francja domaga się uwolnienia dziennikarza”.

Olivier Bertrand, pracujący dla internetowego portalu Les Jours, został zatrzymany w niedzielę podczas pracy nad reportażem z miasta Gaziantep, stolicy prowincji o tej samej nazwie.

W następstwie zamachu stanu z 15 lipca tureckie władze przeprowadziły czystki na bezprecedensową skalę, które objęły między innymi media. W piątek umieszczono w areszcie dyrektora generalnego opozycyjnego dziennika „Cumhuriyet” Akina Atalaya. W ubiegłym tygodniu aresztowano dziewięciu członków kierownictwa i dziennikarzy tej krytycznej wobec władz gazety.

Wywołało to zaniepokojenie obrońców praw człowieka, a także było krytykowane przez zachodnich polityków. Także Ayrault w niedzielę skrytykował „zamach na wolność prasy i arbitralne aresztowania”.

„Przede wszystkim nie wolno przestać rozmawiać z Turcją. To byłby ogromny błąd” – zastrzegł jednak minister.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl