fot. PAP/EPA

Francja domaga się uwolnienia zatrzymanego w Turcji dziennikarza

Szef MSZ Francji Jean-Marc Ayrault wezwał w niedzielę tureckie władze do uwolnienia francuskiego dziennikarza, Oliviera Bertranda, zatrzymanego w piątek przez policję w prowincji Gaziantep w południowej Turcji przy granicy z Syrią.

„Za pośrednictwem naszej ambasady jesteśmy z nim w stałym kontakcie. Robimy wszystko, by doprowadzić do jego uwolnienia” – powiedział Ayrault w niedzielnym wywiadzie.

Polityk dodał, że „To, co się dzieje, jest absolutnie szokujące i niedopuszczalne. Francja domaga się uwolnienia dziennikarza”.

Olivier Bertrand, pracujący dla internetowego portalu Les Jours, został zatrzymany w niedzielę podczas pracy nad reportażem z miasta Gaziantep, stolicy prowincji o tej samej nazwie.

W następstwie zamachu stanu z 15 lipca tureckie władze przeprowadziły czystki na bezprecedensową skalę, które objęły między innymi media. W piątek umieszczono w areszcie dyrektora generalnego opozycyjnego dziennika „Cumhuriyet” Akina Atalaya. W ubiegłym tygodniu aresztowano dziewięciu członków kierownictwa i dziennikarzy tej krytycznej wobec władz gazety.

Wywołało to zaniepokojenie obrońców praw człowieka, a także było krytykowane przez zachodnich polityków. Także Ayrault w niedzielę skrytykował „zamach na wolność prasy i arbitralne aresztowania”.

„Przede wszystkim nie wolno przestać rozmawiać z Turcją. To byłby ogromny błąd” – zastrzegł jednak minister.

PAP/RIRM

drukuj