Europarlament chce zamrożenia negocjacji akcesyjnych z Turcją

Parlament Europejski przyjął dziś rezolucję, w której wezwał do zamrożenia negocjacji w sprawie przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej. Zdaniem europosłów, w ten sposób UE powinna zareagować na represje, przeprowadzane przez Ankarę po lipcowej próbie puczu.

Eurodeputowani podkreślili w dokumencie, że Unia Europejska i Parlament Europejski zdecydowanie potępiły próbę zamachu stanu w Turcji z 15 lipca i uznały, że władze tureckie mają prawo postawić przed sądem osoby za to odpowiedzialne.

„Choć Turcja jest ważnym partnerem, oczekuje się od niej, jako kraju kandydującego do Unii, zachowywania najwyższych standardów demokracji, w tym poszanowania praw człowieka, praworządności, podstawowych wolności oraz powszechnego prawa do sprawiedliwego procesu” – zaznacza PE.

Parlament ocenia, że środki represyjne wprowadzone przez rząd turecki na mocy stanu wyjątkowego są „niewspółmierne oraz naruszają podstawowe prawa i swobody chronione turecką konstytucją, a także demokratyczne wartości, na których opiera się Unia Europejska”.

Europejska instytucja zdecydowanie potępia niewspółmierne represje wprowadzone w Turcji od czasu nieudanego wojskowego zamachu stanu w lipcu 2016 r.

PE podtrzymuje swoje zaangażowanie na rzecz utrzymania powiązań Turcji z Unią, wzywa jednakże Komisję i państwa członkowskie do tymczasowego zamrożenia toczących się negocjacji akcesyjnych z Turcją.

PAP/RIRM

drukuj