Białoruskie produkcje szkalują Armię Krajową

Związek Polaków na Białorusi apeluje do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych o interwencję ws. białoruskiego podręcznika szkalującego Armię Krajową. Chodzi również o film, który może przedstawiać żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego w fałszywym świetle.

Przedstawiciele związku wysłali w tej sprawie list do szefa polskiej dyplomacji. Podręcznik do X klasy „Historia Białorusi 1917-1945” utrzymuje, że ofiarami „terroru AK stało się 10 tys. obywateli Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej”.

Ponadto według autora podręcznika „w 1944 r. oddział akowców spalił razem z mieszkańcami wieś Łukasze, w tym samym roku były zniszczone wsie Turejsk i Zaborje”.

Związek Polaków na Białorusi wskazuje, że oskarżenia nie są poparte żadnymi rzetelnymi badaniami historycznymi i są „świadomą manipulacją”.

Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligi Przeciw Zniesławieniom, liczy, że sprawą zajmie się polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 że był terror sowieckiej partyzantki przeciwko polskiej ludności cywilnej, a także Armii Krajowej, na terenach zaplecza frontu na Białorusi. To są znane sprawy wielokrotnie opisywane, jeśli ktoś pisze inaczej – to kłamie. Kolejną sprawą jest film, który ma powstać. Tutaj należy podjąć działania wyprzedzające, jakich nie podjęto w swoim czasie ws. serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” w Niemczech. Produkcja filmowa trwa kilka lat, a więc polskie służby dyplomatyczne powinny odpowiednio wcześniej reagować –  zaznacza Maciej Świrski.

Producentem filmu „Ślady na wodzie” jest państwowa wytwórnia Belarusfilm. Jego premiera ma odbyć się w marcu  2017 roku.

W produkcji polscy bohaterowie, np. kawaler Virtuti Militari major Armii Krajowej Jan Piwnik „Ponury” czy porucznik Czesław Zajączkowski „Ragner” prawdopodobnie zostaną przedstawieni jako zbrodniarze – piszą liderzy Związku Polaków na Białorusi.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl