fot. PAP/Andrzej Grygiel

Większość restrykcji utrzymana. Od 19 kwietnia otwarte zostaną żłobki i przedszkola

Mimo trwającego programu szczepień nowych zakażeń przybywa, dlatego rząd postanowił utrzymać większość obostrzeń do 25 kwietnia. Od przyszłego poniedziałku otwarte będą jedynie żłobki i przedszkola. Hotele pozostaną zamknięte do 3 maja.

Jedną z dróg do wychodzenia z pandemii jest wyszczepienie społeczeństwa, jednak wokół szczepionek cały czas trwa spór. Z preparatu AstraZencki, po której miało dochodzić do powikłań, rezygnuje Dania.

„Podjęta przez nas decyzja nie oznacza, że nie zgadzamy się z Europejską Agencją Leków. Uważamy, że szczepionka AstraZeneci ma więcej zalet niż wad, jednak biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną w Danii, najlepiej jest zaprzestać stosowania tej szczepionki” – oświadczyła Duńska Agencja Leków.

Za to preparat firmy Johnson & Johnson budzi poważne wątpliwości etyczne. Według włoskich mediów Komisja Europejska postanowiła nie przedłużać w przyszłym roku umów na jednodawkowe szczepionki przeciw COVID-19.

„Bruksela wolałaby skupić się na szczepionkach przeciwko COVID-19 wykorzystujących technologię RNA (mRNA), takich jak Pfizer/BioNTech i Moderna” – napisała włoska „La Stampa”.

Mimo to w Polsce trwa Narodowy Program Szczepień. Łącznie w kraju wykonano prawie 8 milionów szczepień. 2 mln 137 tys. 304 pacjentów przyjęło drugą dawkę.

Aby przyspieszyć wyszczepienie Polaków, samorządy mają utworzyć dodatkowe tzw. powszechne punkty szczepień. Dwa powstają w powiecie augustowskim.

– Minimalnie będziemy szczepić 200 osób w jednym punkcie, czyli co najmniej 400 osób – poinformował starosta augustowski, Jarosław Szlaszyński

W całej Polsce będzie blisko 700 takich punktów. Okazuje się jednak, że mimo masowych szczepień zakażeń przybywa. W środę w Polsce było to ponad 21 tysiące nowych chorych. Zmarły 803 osoby. Dlatego też zapadła decyzja, że aktualne obostrzenia będą obowiązywały do 25 kwietnia.

– Obowiązywanie wszystkich restrykcji przedłużamy do kolejnej niedzieli, czyli przez kolejny tydzień – oświadczył minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Branża hotelarska będzie zamknięta aż do 3 maja. Długi weekend majowy był dla nas zawsze bardzo ważnym punktem w rocznym kalendarzu – podkreślił dyrektor Hotelu Sopot, Kamil Czajkowski.

– Nie ukrywamy, że zawsze początek sezonu był z dużym impetem, więc będzie nam brakowało tego okresu. Mamy szczerą nadzieję, że po majówce będziemy stopniowo odmrażać branże i do wakacji dojdziemy do sytuacji, gdzie nie będzie już limitów – powiedział Kamil Czajkowski.

Mimo ograniczania działalności obiektów sportowych tylko dla zawodowców, cieszy fakt, że od najbliższego poniedziałku dzieci i młodzież będą mogły uczestniczyć w rozgrywkach na świeżym powietrzu.

– Dopuścimy współzawodnictwo, zajęcia w ramach sportu zawodowego, co miało miejsce do tej pory. Będzie też można prowadzić aktywności fizyczne na obiektach sportowych na świeżym powietrzu w grupie do 25 osób – poinformował minister Adam Niedzielski.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, od przyszłego poniedziałku działalność wznowią żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Natomiast uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych nadal będą uczyły   się zdalnie.

 

TV Trwam News

drukuj