Rząd o projekcie prawa działalności gospodarczej

Rząd we Wrocławiu zajmie się dziś m.in. projektem prawa działalności gospodarczej. Ma to być „Konstytucja dla przedsiębiorców”, która będzie wzmacniała ich prawa oraz relacje biznesu z administracją.

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki był jednym z priorytetów rządu. Premier Ewa Kopacz zapowiadała go jeszcze w swoim expose. Z kolei uchwalenie nowego prawa gospodarczego jeszcze w tej kadencji Sejmu, na początku lipca zapowiadał wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, podkreśla, że ustawa ma swoje zalety, jednak w rzeczywistości wiele nie zmieni.

– To jest niewątpliwie krok w dobrym kierunku. Jedną z zalet tej ustawy jest to, że ona przenosi, potwierdza jakby pewne prawa, które mają przedsiębiorcy jako obywatele wprost z Konstytucji. Ale są tam także niebezpieczne furtki – na przykład, jeżeli chodzi o tzw. kontrole przedsiębiorców. Dzięki temu zapisowi będzie to, co było do tej pory,  a mianowicie, że urzędy skarbowe będą zajmować się kontrolą małych i średnich przedsiębiorstw – kiosków, kwiaciarni itd., a międzynarodowe grupy przestępcze wyłudzające VAT będą dalej bezkarnie hulały. Podobnie nie będą kontrolowane wielkie przedsiębiorstwa i zagraniczne korporacje – ocenia Cezary Kaźmierczak.

Nowe przepisy mają zastąpić wielokrotnie nowelizowaną ustawę o swobodzie działalności gospodarczej z 2004 r.

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu we Wrocławiu omówi też sprawy dot. Dolnego Śląska – m.in. ustanowienie dla Wrocławia programu „Europejska Stolica Kultury 2016”. Będzie to trzecie wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów. Poprzednio rząd zbierał się w Katowicach i Łodzi.

RIRM

drukuj