fot. PAP/Paweł Supernak

Zerowy PIT dla młodych wśród tematów posiedzenia rządu

Rząd zajmie się dziś projektem ustawy o zerowym podatku PIT dla osób do 26 roku życia. Nowe rozwiązania mają działać od 1 sierpnia.

Rząd przyspiesza z realizacją tzw. Piątki Kaczyńskiego. 1 lipca ruszy nabór wniosków o 500 plus także na pierwsze dziecko. W kolejnym miesiącu korzystnych rozwiązań mają doczekać się młodzi, którzy pracują. Osoby do 26 roku życia będą zwolnione z podatku PIT, jeśli ich dochody nie będą przekraczały 85,5 tys. zł. W tym roku limit wyniósłby 35,5 tys., bo ustawa ma obowiązywać przez 5 miesięcy. Oznacza to, że – w przypadku najwyższej kwoty – w portfelu młodych może zostać prawie 6400 zł.

Dziś projektem ustawy w tej sprawie zajmie się rząd. Według zapowiedzi resortu finansów, na nowych rozwiązaniach skorzystają 2 mln osób. Skorzystanie z ulgi ma być bardzo proste. Wystarczy złożyć u pracodawcy odpowiednie oświadczenie. Drugą opcją jest odzyskanie pieniędzy przy rozliczeniu PIT-u.

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmie się też projektem ustawy Dostępność Plus. Nowe rozwiązania mają ułatwić komunikację osobom niepełnosprawnym. Ministrowie będą dyskutować również o nowym prawie farmaceutycznym, które ma realizować unijne wymogi dotyczące zabezpieczeń umieszczanych na opakowaniach leków.

TV Trwam News/RIRM

drukuj