J. Gowin: Do naszej formacji dołącza Chrześcijański Ruch Samorządowy

Do naszej formacji dołącza Chrześcijański Ruch Samorządowy – poinformował w czwartek wicepremier, szef Polski Razem Jarosław Gowin. Zaznaczył, że w formacji – w którą przekształci się Polska Razem – istotne będzie odwołanie do katolickiej nauki społecznej oraz nauczania św. Jana Pawła II.

Nazwa nowej formacji, jej statut oraz program mają zostać ogłoszone 4 listopada, podczas kongresu Polski Razem.

W ubiegłym tygodniu wicepremier Gowin poinformował, że obóz Zjednoczonej Prawicy poszerzy się o nowe środowiska, które podjęły współpracę z Polską Razem; wtedy poinformował o Stowarzyszeniu Republikanie. Zapowiedział także, że jego ugrupowanie będzie współpracowało ze środowiskami wolnościowymi i samorządowymi. W czwartek Jarosław Gowin ogłosił przyłączenie się Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego.

„Bardzo się cieszę, że dzisiaj mogę podzielić się z państwem informacją, że do naszej partii dołączają środowiska, które zawsze odwoływały się do katolickiej nauki społecznej, zawsze reprezentowały nurt chrześcijańsko-demokratyczny. Jednym z tych środowisk jest Chrześcijański Ruch Samorządowy” – oświadczył minister Gowin.

Wiceprezes Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego Arkadiusz Urban ocenił, że Zjednoczona Prawica powinna się poszerzać o nowe środowiska.

„Wychodzimy z założenia, że w obecnej sytuacji, wszystkie ręce na pokład. Nie ma wroga na prawicy” – podkreślił.

Wiceprzewodniczący Rady Naczelnej ChRS Jacek Szczot wskazywał, że ChRS reprezentuje środowisko samorządowe, które chce w samorządzie dokonać zmian „ewolucyjnych”, a do tego – jak wskazywał – potrzebne jest posiadanie wpływu na bieżącą politykę.

„Dzięki panu premierowi, dzięki Polsce Razem taki wpływ mamy nadzieję, że niedługo będziemy mieli” – podkreślił.

Ze środowiskiem Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego – powstałego w 2013 r. – związany jest m.in. były prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. W swojej Deklaracji Programowej organizacja zobowiązała się kierować w życiu publicznym społeczną nauką Ojca Świętego Jana Pawła II.

Jarosław Gowin zapowiedział, że w przyszłym tygodniu odbędzie się następna konferencja, podczas której zostanie zaprezentowane kolejne środowisko, które dołączy do nowej formacji.

PAP/RIRM

drukuj