17. rocznica przystąpienia Polski do NATO

Dziś mija 17. lat od momentu, kiedy Polska przystąpiła do NATO. Członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim jest filarem bezpieczeństwa naszego kraju.

W lipcu w Warszawie odbędzie się szczyt Sojuszu, który ma zdecydować o wzmocnieniu tzw. wschodniej flanki.

12 marca 1999 r. Polska stała się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od tego czasu sytuacja w Europie dynamicznie się zmieniała. Kryzys bezpieczeństwa uwidocznił się w 2014 roku, kiedy to Rosja z pogwałceniem praw międzynarodowych, zajęła ukraiński Krym. Wtedy to jeszcze bardziej na znaczeniu nabrał art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, który przewiduje wspólną obronę członków Sojuszu.

Polski rząd podejmuje działania mające na celu rozmieszczenie sprzętu wojskowego, który mógłby zostać użyty w momencie zagrożenia.

Poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, podkreśla, że już szczyt w walijskim New Port nadał nowy impuls wszystkim państwom członkowskim. Odnosząc się do spotkania w Warszawie parlamentarzysta powiedział, że będzie to dopełnienie decyzji, które zostały przyjęte dwa lata temu.

– W ten sposób Amerykanie, instalując u nas tę bazę, znajdują się w Polsce. To lotnisko w Redzikowie będzie również jednym z elementów, które są istotne z punktu widzenia Europy i Stanów Zjednoczonych, czyli również w ten sposób Polska będzie jeszcze ważniejszym sojusznikiem dla Stanów Zjednoczonych – tłumaczy Michał Jach.

Prezydent Andrzej Duda podczas 52 Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa wyraził nadzieję na zwiększenie obecności sił Sojuszu na wschodniej flance NATO. Obecność wojskowa może mieć charakter rotacyjny, ale musi być na tyle intensywna, by w praktyce oznaczała stałą obecność – mówił prezydent.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl