fot. youtube.com/ TV Trwam

Rocznica utworzenia Trzeciej Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej

45. rocznica utworzenia świętuje Trzecia Flotylla Okrętów Marynarki Wojennej, w skład której wchodzą fregaty i okręty rakietowe, okręty podwodne oraz rozpoznawcze i ratownicze. Wczoraj z tej okazji w porcie wojennym w Gdyni odbył się Dzień Otwartych Koszar.

Wczorajszy dzień dla marynarzy Trzeciej Flotylli Okrętów imienia komandora Bolesława Romanowskiego był wielkim świętem. 

– Na okrętach została podniesiona wielka gala banderowa oraz wciągnięta flaga państwowa na maszt – powiedział kpt. mar. Przemysław Płonecki – oficer prasowy 3 Flotylli Okrętów.

Oprócz oficjalnych uroczystości były także atrakcje. Mieszkańcy Trójmiasta oraz turyści mogli zwiedzić Okręt Rakietowy ORP „ Orkan”, Okręt Rakietowy ORP „Grom”, okręt Ratowniczy ORP „Lech” oraz korwetę zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub”.

– Mam dwuletniego synka i chciałem mu zaprezentować dorobek marynarki wojennej tutaj w Gdyni, cały kunszt marynarski, który jest wypracowany na przestrzeni ostatnich stu lat – mówi pan Krzysztof, mieszkaniec Gdyni.

ORP „Lech” to obok ORP „Piast” jeden z dwóch okrętów ratowniczych Marynarki Wojennej.

– Okręt jest przeznaczony do różnych zadań. Jednym z głównym zadań jest ratowanie życia na morzu, czyli tzw. SAR. Dodatkowych zadań jest też bardzo dużo. Jednym z głównych przeznaczeń tej jednostki jest ratowanie okrętów, załóg okrętów uszkodzonych, dodatkowo gaszenie pożarów na morzu, holowanie, ściąganie z mielizny, towarzyszenie w zabezpieczeniu, w wyładunku techniki, jako zabezpieczenie ratownicze – podkreślił kmdr ppor. Wojciech Prys – dowódca Okrętu ORP „Lech”.

Okręty Trzeciej Flotylli to nie tylko okręty ratownicze. Siłę uderzeniową floty stanowią fregaty, korweta zwalczania okrętów podwodnych i okręty rakietowe skupione w Dywizjonie Okrętów Bojowych oraz jednostki z Dywizjonu Okrętów Podwodnych, a od pewnego czasu również dywizjony ogniowe z bateriami rakiet NSM Morskiej Jednostki Rakietowej. Okręty Trzeciej Flotylli brały udział w operacji antyterrorystycznej na Morzu Śródziemnym, a także w  wojnie przeciwko Irakowi oraz w wielu międzynarodowych ćwiczeniach. Obecnie służy w niej około trzech tysięcy marynarzy stacjonujących na terenie Gdyni, Rozewia, Ustki i Siemirowic.

Tv Trwam News/ RIRM

drukuj