Mija 71. rocznica zakończenia powstania Warszawskiego

2 października 1944 roku po 63 dniach heroicznej i samotnej walki z wojskami niemieckimi, powstańcy warszawscy podpisali akt kapitulacji. Dziś w stolicy odbędą się uroczystości upamiętniające bohaterskich warszawiaków.

O 18.00 zaplanowano m.in. uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego. Swój udział w wydarzeniu potwierdzili kombatanci, przedstawiciele władz miasta oraz straży miejskiej.

Jan Józef Kasprzyk , historyk i prezes Związku Piłsudczyków, podkreśla, że powstanie warszawskie było walką o niepodległą Polskę.

– Powstanie warszawskie, ten największy w XX wieku heroiczny zryw wolnościowy, było przykładem walki o godność, o honor, o wolną Polskę, o prawo do własnego państwa, do własnych decyzji. Można powiedzieć, że powstanie warszawskie to tak jak Tragedia grecka. Jest dobrym przykładem rodzącym dyskusję: bić się czy nie bić? Tu każde rozwiązanie było złe, ale to, które podjęli powstańcy warszawscy, to była decyzja wynikająca z umiłowania wolności, godności ludzkiej, ojczyzny. To przykład, który powstańcy warszawscy dali w sposób niezwykle pełny – podkreśla historyk.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców, z czego 18 tys. zginęło a 25 tys. zostało rannych.

RIRM

drukuj