Druga rocznica kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II

Mija druga rocznica kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II. Ceremonię, która nie miała do tej pory precedensu w historii Kościoła nazwano mszą czterech papieży.

Dwaj papieże zostali wyniesieni na ołtarze przez Ojca Świętego Franciszka w obecności jego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI. W homilii papież Franciszek powiedział, że „Święty Jan XXIII i święty Jan Paweł II umieli w każdej osobie cierpiącej dostrzegać Jezusa”. Nazwał ich „ludźmi mężnymi”, którzy „dali Kościołowi i światu świadectwo dobroci Boga i Jego miłosierdzia”.

Ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zwraca uwagę, że zarówno Jan XXIII, jak i Jana Paweł II pokazali, że drogą kościoła jest człowiek.

– Kanonizacja Ojca Świętego Jana Pawła II i Jana XXIII miała bardzo wielkie znaczenie dla Kościoła, bo obydwaj papieże pokazali Kościołowi drogę, jaką ma iść Kościół w XX, XXI wieku. Jan Paweł II wprowadził Kościół w XXI wiek. Pokazali, w jaki sposób Kościół ma być blisko człowieka, bo reformy Sobór Watykański II były wyjściem do człowieka. Ci dwaj papieże – Jan Paweł II i Jan XXIII – pokazali, że drogą Kościoła jest człowiek. To, co dzisiaj czyni papież Franciszek możemy zrozumieć w kontekście tych dwóch wielkich papieży – mówi ks. prof. Jan Machniak.

W kanonizacji wzięło udział, kilkaset tysięcy wiernych w tym dziesiątki tysięcy pielgrzymów z Polski. Swoja obecność zaznaczyły delegacje z ponad 100 krajów, a wśród nich prezydenci, premierzy i koronowane głowy państwa.

RIRM

 

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl