Sejmowa komisja będzie kontynuowała prace dot. IPN

Sejm będzie dziś najpewniej kontynuował pracę nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Posłowie z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka rozpatrzą sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej ws. projektu.

Projekt przewiduje m.in., że w miejsce obecnej Rady IPN ma powstać kolegium, które będzie tworzyło dziewięciu naukowców powoływanych przez Sejm, Senat i prezydenta.

Chodzi przede wszystkim o to, aby zmiany w IPN usprawniły poszukiwania ofiar zbrodni komunistycznych – mówi poseł Marek Ast z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Ten cel badawczy staje się jakby nadrzędnym celem, który ma osiągnąć ta nowelizacja – usprawnienie tych prac badawczych Instytutu – łącznie z wszystkimi konsekwencjami prawnymi i ochroną praw rodzin osób pomordowanych. Ważnym celem jest też włączenie w zakres zadań Instytutu zadań, które są realizowane do tej pory przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Rada, w dotychczasowym kształcie, zostaje zlikwidowana i jej zadania zostają wprowadzone w odpowiedni pion Instytutu – wyjaśnia Marek Ast.

Zgodnie z projektem zmieni się tryb wyboru prezesa Instytutu. Miałby tego dokonywać Sejm za zgodą Senatu, po zasięgnięciu opinii Kolegium IPN. Obecnie prezesa IPN powołuje i odwołuje Sejm za zgodą Senatu, na wniosek Rady IPN, która zgłasza kandydata spoza swego grona. Niewykluczone, że dziś wieczorem w Sejmie odbędzie się drugie czytanie projektu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl