fot. PAP/Leszek Szymański

18. rocznica wstąpienia Polski do NATO

W całym kraju odbywają się obchody 18. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. W Gdyni uroczystości uświetniła obecność Kompanii Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Salut armatni z pokładu historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”, czy zwiedzanie okrętów stacjonujących na co dzień w miejscowym Porcie Wojennym – w taki sposób Gdynia postanowiła upamiętnić 18. rocznicę wstąpienia Polski do NATO.

– Obchodzimy te uroczystości w całym kraju, ale też obchodzimy w Gdyni, jako że Marynarka Wojenna – jako pierwszy rodzaj sił zbrojnych – już trzy dni po wstąpieniu do NATO uczestniczyła w polsko-niemieckich ćwiczeniach lekkich nawodnych sił uderzeniowych – powiedział kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik prasowy 3. Flotylii Okrętów w Gdyni.

Uczestnicy dzisiejszych obchodów mogli zobaczyć okręty ORP „Grom” i ORP „Bielik” oraz wejść bezpłatnie na pokład muzeum ORP „Błyskawica”. Zapoznali się również ze sprzętem wojskowym, będącym na wyposażeniu jednostek 3. Flotylii Okrętów.

Obchody uświetniła asysta Kompanii Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Obok flagi Rzeczpospolitej na maszt podniesiono także flagę Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Historię wstąpienia Polski do NATO przypomniał wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni Andrzej Bień.

– Większość z państwa pamięta pewnie czasy, kiedy słyszeliśmy o tym Pakcie tylko z Radia Wolna Europa albo z Wolnej Ameryki, gdzie wtedy jawiło się nam ono jako ostoja wolności, jako ostoja wartości demokratycznych. Wszyscy wcześniej marzyli o tym, żebyśmy mogli w wolny sposób decydować o tym, z kim w Sojuszu chcemy pozostawać – powiedział Andrzej Bień.

W Gdyni obchody 18. rocznicy wstąpienia Polski do NATO łączą się z 46. rocznicą powstania 3. Flotylii Okrętów. Jej początek datuje się na 11 marca 1971 roku.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj