B. Szydło: Jesteśmy dumnym narodem, nie mamy się czego wstydzić

Jesteśmy dumnym narodem, nie mamy się czego wstydzić; jesteśmy ważnym państwem. Czas byśmy wyszli z kąta, do którego próbowała nas postawić w Unii Europejskiej i polityce zagranicznej poprzednia ekipa rządząca – mówiła dziś premier Beata Szydło.

Premier, która była w piątek rano gościem radiowej Jedynki pytana o realne efekty wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w kontekście wojskowym i wzmocnienie wschodniej flanki NATO przypomniała, że decyzje, które zapadły na szczycie w Warszawie „są realizowane i jest to gwarancja nie tylko bezpieczeństwa Polski, ale bezpieczeństwa w Europie”.

Zapewniła, że Polska jest lojalnym sojusznikiem w NATO. „My przeznaczamy, jako jeden z nielicznych krajów członkowskich, kwotę dwóch procent PKB na wojsko” i będziemy ją zwiększać – zapewniła.

„I to jest najlepsza gwarancja tego, że Polska jako członek NATO wywiązujący się ze swoich zobowiązań jest partnerem, którego można traktować poważnie, któremu można zaufać” – podkreśliła szefowa rządu.

W jej ocenie wizyta Trumpa wzmocni pozycję Polski w Unii Europejskiej, choć będzie to zależało od nas. Sama wizyta nie rozwiąże wszystkich spraw, które są na agendzie UE dotyczącymi np. Brexitu, czy kryzysu emigracyjnego, negocjowania pakietów socjalnych.

„To jest nasze zadanie, natomiast pokazanie światu, że Polska ma ważnego partnera ma swój wymiar dyplomatyczny” – dodała.

„Polska prowadzi suwerenną politykę zagraniczną. Jesteśmy państwem, które ma do zaprezentowania Europie i światu bardzo wiele walorów, jesteśmy ważnym państwem. Jest teraz taki czas, byśmy się tego nie wstydzili, byśmy wyszli z tego kąta, do którego poprzednia ekipa rządząca próbowała nas postawić i w UE, i polityce zagranicznej” – powiedział premier.

Jak zaznaczyła Beata Szydło „My naprawdę jesteśmy dumnym narodem i dumnym państwem i nie mamy się czego wstydzić”.

„Jesteśmy tak samo ważni jak wszyscy nasi partnerzy, musimy być tylko bardziej skoncentrowani na realizacji tych projektów i tych planów, które służą Polsce, a nie służyć interesom innym” – dodała premier Szydło.

PAP/RIRM

drukuj