Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchamia Gospostrateg

Gospostrateg – to nazwa nowego strategicznego programu, uruchomionego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekt  ma wspierać badania społeczno-gospodarcze, które doprowadzą do opracowania nowych polityk rozwojowych na szczeblu regionalnym i krajowym.

Gospostrateg jest  jednocześnie odpowiedzią na kluczowe wyzwania zawarte w tzw. planie Morawieckiego. Chodzi o walkę z pułapką średniego dochodu i przeciętnego produktu, pułapkę braku równowagi, pułapkę demograficzną oraz słabości i instytucji. Rząd Beaty Szydło przeznaczył na program pół miliarda zł.

Jak mówi Kamil Melcer z działu komunikacji i promocji NCBiR, pieniądze trafią do jednostek naukowych oraz instytucji, które będą mogły wprowadzić w życie rozwiązania wypracowane przez naukowców.

– Najistotniejsze jest to, że w ostateczności na wynikach przeprowadzonych prac skorzystają przede wszystkim obywatele. Chodzi o to, aby korzystając z  tych środków z budżetu państwa, które na to przeznaczamy, wypracować najlepsze rozwiązania zapewniające stabilny rozwój gospodarczy, ale przede wszystkim rozwój kapitału społecznego, intelektualnego i kulturowego dla naszych obywateli  – zaznacza Kamil Melcer.

W ramach programu, 14 sierpnia ruszy nabór wniosków w pierwszym otwartym konkursie z budżetem 150 mln zł. Dofinansowanie w wysokości nawet 30 mln zł będą mogły otrzymać konsorcja złożone z co najmniej dwóch jednostek naukowych i jednej instytucji zdolnej do wdrożenia wyników projektu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl