fot. twitter.com/@Radziwill_K

Sejm: min. Radziwiłł przedstawi informacje ws. skutków wprowadzenia ustawy o tzw. sieci szpitali

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawi dziś w Sejmie informacje ws. skutków wprowadzenia ustawy o tzw. sieci szpitali. Wniosek o taką informację złożył klub Nowoczesnej.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, utworzony zostanie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tzw. sieć szpitali.

W sieci będą mogły znaleźć się placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy. Drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne.

Placówki znajdujące się w sieci będą podzielone na kilka różnych poziomów systemu zabezpieczenia. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi – ponadpowiatowe, a trzeci – wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne.

Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ. Trafi do nich ok. 91 proc. środków, które obecnie otrzymują wszystkie szpitale. Pozostałe 9 proc. będzie przeznaczone dla placówek, które znajdą się poza siecią, a także na dodatkowe wydatki dla szpitali sieciowych, np. na otwarcie nowego oddziału. Sieć będzie też obejmować m.in. ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

TV Trwam News/RIRM/PAP

drukuj