fot. PAP/Leszek Szymański

Min. Zdrowia: Stabilizuje się sytuacja na Śląsku w związku z Covid-19

W Polsce odnotowano w poniedziałek 247 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło sześć kolejnych osób. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, stabilizuje się sytuacja na Śląsku.

Od początku epidemii w Polsce Covid-19 wykryto u ponad 34 tysięcy osób, wyzdrowiało blisko 21 tys. chorych. W poniedziałek zakażenie zdiagnozowano u 247 osób, większość dotyczy województwa śląskiego, a dokładniej rodzin górników. Po przerwie do pracy powróciła kopalnia Knurów-Szczygłowice, zaś Budryk działa, ale z ograniczeniami do 7 lipca. W cieniu epidemii odbywały się wybory prezydenckie.

– Udało nam się zorganizować bezpieczne wybory. Wczoraj w lokalach wyborczych na terenie całego kraju każdy, kto się do nich udał, miał okazję obserwować, jak były one wyposażone w sprzęt ochrony osobistej – oznajmił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Dbano też o to, aby w lokalach wyborczych nie było tłumów.

– Wszystkie komisje wyborcze – według naszej wiedzy – stanęły na wysokości zadania i doprowadziły do tego, że była przestrzeń, że wszystko było bezpiecznie. Tak naprawdę można powiedzieć, że wizyta w lokalu wyborczym była znacznie bardziej zabezpieczona niż na przykład wizyta w sklepie czy w innym budynku użyteczności publicznej – zauważył wiceszef resortu zdrowia.

Po przerwie spowodowanej pandemią, w tym tygodniu granicę z Polską mają otworzyć Czesi.

– To jest bardzo dobra informacja, bo ona świadczy o tym, że nasi partnerzy – którzy też monitorują na bieżąco sytuację epidemiologiczną w Polsce i którzy są z nami w bieżącym kontakcie – potwierdzają to, co my, że jest absolutnie bezpiecznie, aby mieszkańcy Śląska podróżowali na południe do naszych czeskich sąsiadów – mówił Janusz Cieszyński.

Ministerstwo Zdrowia przypomniało jednak, że cały czas obowiązują wszystkie nakazy, takie jak zakrywanie nosa i ust tam, gdzie nie jesteśmy w stanie zachować odstępu między drugą osobą. Resort zachęca też do systematycznego korzystania ze środków do dezynfekcji w miejscach publicznych.

TV Trwam News

drukuj