fot. PAP/Tomasz Gzell

Min. Ł. Szumowski: Rozporządzenie dot. powstania sieci onkologicznej ma zostać podpisane w przyszłym tygodniu

Rozporządzenie dot. powstania sieci onkologicznej jest już gotowe i ma zostać podpisane w przyszłym tygodniu – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej podsumowującej trzy lata działania Ministerstwa Zdrowia.

Wiadomość o rozporządzeniu była elementem podsumowania trzech lat działania MZ. Podczas konferencji prasowej minister podkreślił, że zdrowie jest jednym z priorytetów rządu premiera Mateusza Morawieckiego i znajduje on swoje potwierdzenie w realnych działaniach.

Mówiąc o sieci onkologicznej, Łukasz Szumowski przypomniał, że jest ona odpowiedzią na wyzwanie dużej umieralności Polaków z powodu chorób onkologicznych.

Sieć, jak powiedział, zakłada prowadzenie pacjenta za rękę przez system diagnostyki, terapii i ma mu zapewnić taki sam standard niezależnie od miejsca zamieszkania.

– Pracowaliśmy nad tym długo, ale właściwie to jesteśmy na końcu drogi powstania Narodowego Instytutu Onkologicznego. Rozporządzenie jest gotowe. W przyszłym tygodniu mam nadzieję je podpisać i od stycznia pierwsi pacjenci powinni trafić już w tym pilotażu do skoordynowanej opieki. Dzięki wprowadzeniu tej sieci onkologicznej i rozwiązań, które proponujemy, te mierniki jakości będą takie same dla wszystkich regionów. W tej chwili ruszamy w dwóch województwach. Mam nadzieję, że w następnym roku kolejne dwa województwa dołączą (do tej sieci) – mówił Łukasz Szumowski.

W podsumowaniu trzech ostatnich lat prac resortu zdrowia polityk zauważył, że podnoszona jest jakość opieki nad pacjentami także m.in. w chorobach sercowo-naczyniowych i psychiatrii.

Podkreślił również, że w latach 2018-2024 na ochronę zdrowia przeznaczone zostanie 830 mld zł. W okresie 2008-2014 było to 460 mld zł – przypomniał szef resortu zdrowia.

Minister Łukasz Szumowski dodał przy tym, że już w przyszłym roku odsetek nakładów na ochronę zdrowia to nie 4,86 proc, jak przewiduje ustawa, a prawie 4,9 proc.

RIRM

drukuj