fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] R. Szeremietiew: Rosja nie posiada wystarczającego potencjału gospodarczego na udział w wyścigu zbrojeń

Rosja nie posiada potencjału gospodarczego wystarczającego, aby móc rywalizować z takim supermocarstwem jak Stany Zjednoczone, a chyba nawet z innymi, mniejszymi mocarstwami – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja b. wiceminister obrony narodowej Romuald Szeremietiew. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi Kremla o tym, że ten może wziąć udział w wyścigu zbrojeń.

Relacje na linii USA-Rosja pozostają bardzo napięte. Rosjanie straszą, że ich pierwszymi celami militarnymi będą Polska i Rumunia, czyli kraje, w których znajdują się amerykańskie bazy wojskowe.

– Rosja, jeżeli brać literalnie słowa o tym, że wchodzi w wyścig zbrojeń, podejmuje niewłaściwe kroki. Trzeba pamiętać, jak skończył się poprzedni wyścig dla ZSRR. Rosja nie posiada potencjału gospodarczego wystarczającego, aby móc rywalizować z takim supermocarstwem jak Stany Zjednoczone, a chyba nawet z innymi, mniejszymi mocarstwami. Na dłuższą metę Rosja nie uciągnie tego wyścigu pod kątem ekonomicznym – wskazał Romuald Szeremietiew.

– Myślę, że Rosja doszła do wniosku, że rzeczywiście może podjąć bardziej zdecydowane kroki korzystając z tego, co dzieje się w świecie zachodnim. A dzieje się wiele złych rzeczy. Europa Zachodnia jest w kryzysie. Wspólnotę opuszczają Brytyjczycy. Sytuacja wewnętrzna we Francji jest trudna. Powstało też napięcie między UE a USA. Pojawia się więc przestrzeń, którą Rosjanie chcą wykorzystać – dodał.

Rosjanie planują w 2019 r. ponad 4000 ćwiczeń wojskowych. Jak zaznaczył gość Radia Maryja, „to nic nowego, jednak nie zmienia to faktu, że to dla nas zagrożenie”.

– Rosja od pewnego czasu bardzo intensywnie szkoli swoje wojska. Z naszego punktu widzenia jest to groźnie, bo wojska nie szkoli się po to, żeby dobrze biegało po poligonie. Jeżeli te wojska są cały czas szkolone, to są w gotowości bojowej. Pod tym względem jest to niebezpieczne. Zachowanie na Morzu Azowskim jest tego najlepszym przykładem – podkreślił Romuald Szeremietiew.

Całość rozmowy z Romualdem Szeremietiewem w programie „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj