Rosja planuje ćwiczenia z uzbrojonymi rakietami Iskander

Pod koniec lipca Rosja planuje ćwiczenia wojskowe z użyciem rakiet Iskander poinformował portal niezależna.pl. Manewry mają się odbyć u wybrzeży Morza Kaspijskiego. Rosyjska armia poinformowała, że zostaną przeprowadzone z użyciem ostrej amunicji i uzbrojonych rakiet.

Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej, podkreśla, że z perspektywy bezpieczeństwa naszego kraju jest to bardzo niepokojące.

– Rosja cały czas stara się przekonać świat, że z jej strony coś grozi. Tutaj widać, że to jest wyraźna demonstracja. Jeżeli przeprowadza się ćwiczenia z głowicami bojowymi, to oznacza to, że ktoś chce sprawdzać, jak to będzie działało wtedy, kiedy się tej rakiety użyje. To znaczy, że te ćwiczenia są bardziej zaawansowane – bardziej przypominające to, co się może wydarzyć na polu walki – zwraca uwagę prof. Romuald Szeremietiew.

Iskander to lądowy pocisk balistyczny o krótkim zasięgu, przeznaczony jest do wykonywania uderzeń na ważne cele lądowe. Obecnie pociski Iskander stacjonują w Obwodzie Kaliningradzkim, przy granicy z Polską. Wystrzelone, w zaledwie 10-15 minut dotarłyby na terytorium Polski.

RIRM

drukuj