fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. Ł. Szumowski: Możliwe, że osoby powracające z zagranicy będą musiały odbyć kwarantannę   

Być może osoby powracające z zagranicy będą musiały odbyć kwarantannę – powiedział minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Wskazał także, że o tym, czy szczepionki przeciwko COVID-19 będą obowiązkowe – mają zdecydować eksperci.

Minister zdrowia powiedział, że podczas posiedzenia sztabu kryzysowego rozmawiano o możliwych obostrzeniach i rekomendacjach dla premiera.

„Po pierwsze, proponujemy regionalizację powiatową, czyli wprowadzanie restrykcji w powiatach z dużą liczbą zakażeń. Po drugie, nie wykluczamy zwiększenia ograniczeń przy organizacji wesel. Chcemy wprowadzić wymóg ich rejestracji i podawanie dokładnej listy gości. Nie wykluczamy, że zostanie obniżony limit osób, które biorą udział w takiej uroczystości. Wtedy będziemy mogli lepiej kontrolować takie masowe wydarzenia” – wskazał Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia dodał, że obecnie większe restrykcje objęłyby 28 powiatów. Ogniska koronawirusa występują przede wszystkim w zakładach pracy. Łukasz Szumowski odniósł się także do ewentualnego wprowadzenia kwarantanny dla powracających z zagranicy.

„Niemcy zdecydowali się np. na wykonywanie testów u podróżnych. Być może pójdziemy ich śladem. Oczywiście wprowadzenie kwarantanny także bierzemy pod uwagę. (…) Niczego nie wykluczamy. Być może osoby powracające z zagranicy będą musiały przejechać przez <<testowy drive-thru>> i zrobić wymaz” – zaznaczył Łukasz Szumowski.

Minister zapowiedział, że rząd chce wyposażyć w dodatkowe uprawnienia podmioty prowadzące sklepy, by miały prawo nie obsługiwać osób bez maseczek.

Mówiąc o zbliżającym się nowym roku szkolnym, Łukasz Szumowski ocenił, że „szkoły trzeba będzie w końcu otworzyć”. Ostateczną decyzję podejmie jednak premier. Możliwe będzie, że w rejonach z dużą liczbą zakażeń będzie więcej kształcenia zdalnego.

Odnosząc się do możliwej sytuacji epidemicznej jesienią, Łukasz Szumowski wskazał, że największym problemem będzie oddzielenie chorych na koronawirusa od tych, którzy będą mieli inne infekcje górnych dróg oddechowych.

„Objawy trudno odróżnić. Pracujemy nad strategią, mamy chociażby szybkie testy antygenowe, które zostawiamy na sezon grypowy. Najtrudniejsza będzie logistyka – kto ma zlecić badania i jak transportować pacjentów” – mówił polityk.

Minister wskazał, że gdy już będzie dostępna szczepionka na koronawirusa, pierwszą zaszczepioną grupą będą medycy, potem wszelkie inne służby, np. policja. Priorytetowi są też pacjenci z immunosupresją, onkologiczni czy osoby starsze. O tym, czy szczepionki będą obowiązkowe, mają zdecydować eksperci.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl