fot. Tomasz Strąg

P. Müller: Prof. Łukasz Szumowski rezygnuje z mandatu poselskiego; skupi się na pracy lekarza i naukowca

Prof. Łukasz Szumowski złożył rezygnację z wykonywania mandatu poselskiego i poinformował, że zamierza skupić się na działalności leczniczej i naukowej – poinformował w piątek rzecznik rządu, Piotr Müller.

Mandat poselski po Łukaszu Szumowskim obejmie wiceminister rolnictwa, Rafał Romanowski. Jak mówił zrobi to „z godnością i pełną odpowiedzialnością”.

Prof. Łukasz Szumowski w latach 2016-2018 był wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie premier Beaty Szydło oraz ministrem zdrowia (2018-2020) w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego.

„W tym czasie działał na rzecz m.in. wzrostu nakładów na ochronę zdrowia, poprawy opieki onkologicznej, kardiologicznej i psychiatrycznej, polepszenia warunków kształcenia i pracy kadr medycznych oraz cyfryzacji systemu ochrony zdrowia. Musiał także stawić czoła wyzwaniu, jakim był wybuch globalnej epidemii COVID-19, na początku roku 2020” – podkreślił Piotr Müller.

Resort zdrowia poinformował dzisiaj, że prof. Łukasz Szumowski obejmie stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie.

Prof. Łukasz Szumowski został posłem w wyborach parlamentarnych w 2019 roku.

„W ramach działalności poselskiej kontynuował działania na rzecz poprawy stanu ochrony zdrowia w Polsce i zapewnienia pacjentom jak najlepszej opieki. Działał na rzecz rozwoju północno-zachodniego Mazowsza (powiatów ciechanowskiego, gostynińskiego, mławskiego, płockiego, płońskiego, przasnyskiego, sierpeckiego, sochaczewskiego, żuromińskiego i żyrardowskiego oraz miasta Płock) m.in. współpracując z lokalnymi samorządami i zabiegając o środki na inwestycje w regionie” – podkreślił rzecznik rządu.

Jak zaznaczył, jesienią 2020 roku prof. Łukasz Szumowski złożył rezygnację z urzędu ministra zdrowia i od tego czasu pozostawał posłem niezawodowym, na co dzień pracując jako lekarz.

Piotr Müller podkreślił, że prof. Łukasz Szumowski jest lekarzem i naukowcem z uznanym międzynarodowym dorobkiem w dziedzinie kardiologii, w szczególności leczenia zaburzeń rytmu serca. Jak dodał, w swojej karierze był m.in. członkiem European Heart Rhythm Association, Training Fellowships Committee czy Innovation Commity.

Prof. Łukasz Szumowski jest autorem lub współautorem ponad 150 prac naukowych; wykonuje skomplikowane procedury kardiologiczne u dorosłych i dzieci, współpracował m.in. z Instytutem Pomnikiem Centrum Zdrowia Dziecka wspomagając zespół kardiologów dziecięcych – dodał rzecznik rządu.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl